Događaj kad Beograd živi za vaterpolo
Večeras će se staviti tačka na Evropsko prvenstvo za vaterpoliste, događaj koji je proteklih 15 dana bio u žiži javnosti. To je prilika da naš ekipni sport osvoji prvu zlatnu medalju posle Olimpijskih igara 2024. kada su vaterpolisti bili olimpionici.
Od 2006. Beograd je na svakih deset godina domaćin najboljim evropskim reprezentacijama u vaterpolu. Živko Gocić, trofejni vaterpolista, kapiten one sjajne generacije, danas šef struke Partizana, odlično zna kako je bilo nekad, a kako je danas.
– Nema velikih razlika. To su dani kada Beograd pre svega, zatim i čitava Srbija, udiše vaterpolo punim plućima. Drago mi je što je tako. I onda i sada je pomama za kartama, svi žele na bazen. Uz sve igramo dobro, borimo se za zlato i sve to, uz ponovo vrhunsku organizaciju, izgleda vrlo lepo. I neka se završi na najlepši način, a zna se koji je to. Prelepu sliku šaljemo u svet, – počeo je razgovor Živko Gocić.
U Beogradu 2006. bio je jedan od mlađih igrača. Tašmajdan je tada bio u znaku velikog finala i pobede protiv Mađara.
– Borio sam se za mesto u ekipi. Bilo je to prvo samostalno pojavljivanje Srbije u ekipnom sportu. Najvažnije je da se završilo na najbolji način. Sećam se da je septembar, kada se igralo prvenstvo, bio baš hladan. Učili smo himnu, dobili papir s tekstom. Brzo smo je naučili.
Deset godina kasnije bilo je isto hladno, ali je temperatura u Areni bila baš kako treba.
– Tada smo bili ekipa, čiji je simbol bilo prvo mesto. Od 2014. smo krenuli u seriju zlatnih medalja. Imali smo ogroman pritisak, mnogo neprospavanih noći u našoj bazi hotelu „M”. Bilo je to poslednje veliko takmičenje pred Olimpijske igre u Riju i za nas je to bio glavni cilj sezone. Naravno, ne zaboravlja se blizu 20.000 navijača na finalu s Crnom Gorom, a pamtim i 12.000 protiv Malte... I tu se sve dobro završilo. Tada je bilo mnogo važno da se pojaviš na vaterpolu.
Svestan je Gocić da će interesovanje za trofejni sport biti mnogo manje kada se završi prvenstvo.
– Ne znam zbog čega je tako. Verovatno mnogo zavisi od klubova, rada marketinga, popularizacije. Kao da nas ovaj sport ne zanima preterano. Kada o tome razmišljam setim se reči Nikole Jokića da volimo samo pobednike.
Zajednički zaključujemo da je utakmica sa Španijom mnogo toga promenila u ambijentu prvenstva.
– Da nismo pobedili nisam siguran da bi u nastavku takmičenja bile pune tribine. Interesovanje bi bilo manje. Zbog toga je trijumf bitan pored igre u odbrani, koja je bila odlična. To je model za uspeh. Posle te utakmice sve se okrenulo, vidim po društvenim mrežama da svi žele u Arenu. Na žalost, kada se sve završi, bez obzira na medalju, vratićemo se u našu stvarnost.
Jedan vaterpolista je pohvalio prvenstvo, ali je izrazio žaljenje što termin nije letnji i što se ne igra na Tašmajdanu.
– Stara priča. Vaterpolo jeste letnji sport. Zamislite ove utakmice leti, večernji termini, reflektori. Ali i ovo što se sada događa u Areni je pravi doživljaj.
Srbija pripada završno veče.
– Ekipa je zrela, iskusna, zna kada treba da pritisne, a kada da popusti. Cilj opravdava sredstvo i to je zadatak tima i stručnog štaba. Ponavljam, igra protiv Španije je model kako treba završiti takmičenje.
Posebno je Živko Gocić zadovoljan odbranama golmana Milana Glušca, kojeg je lansirao kao trener Novog Beograda.
– Veoma mi je drago zbog toga. Nametnuo se, bilo je raznih priča da li treba da dobije šansu. Stao sam iza njega. Ima sjajan fokus na svakoj utakmici i ne menja se u zavisnosti od toka igre i rezultata. Kvalitetna je ličnost i verujem da smo dobili golmana za narednih bar deset godina.
Biće Glušac „jedinica” neke nove generacije.
– Uvek je bilo priča o mogućim problemima posle smene generacija. I uvek smo uspevali da se održimo u vrhu. Biće to i narednih godina. Ima dece koja rade, koja su talentovana.
Tome bi doprinos trebalo da da i Partizan. Gocić je od 1. septembra šef struke. Vratio se u klub, koji je kao igrač nevoljno napuštao dva puta u karijeri.
– Zadovoljan sam, imamo dobar trenerski kadar što je najvažnije. Ne računajući prvi tim imamo oko 300 dečaka i devojčica. Uslovi za rad su korektni, uvek može bolje. Plate ne kasne, rezultati su sve bolje. Nadam se da će Partizan i u mlađim kategorijama, a za neku godinu i kod seniora, biti ono što je nekad bio, – završio je Živko Gocić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


