Propuštena velika šansa
Neočekivanim porazom od Makabija (82:83) u 27. kolu Evrolige, Zvezdini košarkaši nisu izgubili previše u trci za jednom od šest „plej-of” pozicija, ali su mogli da dobiju mnogo. Da su trijumfovali u dramatičnom duelu, zavrešnim bez srećnog kraja, „crveno-beli” bi delili treću poziciju na tabeli elitnog takmičenja, a sada su sa skorom 16-11 smešteni između šestog i osmog mesta, zajedno sa Real Madridom i Panatinaikosom.
Neuspehom protiv Makabija prekinut je niz košarkaša Crvene zvezde od pet uzastopnih pobeda. Redom su na gostovanjima najpre padali Armani, Monako i Virtus, a zatim su u Beogradu srušeni Dubai i Hapoel. Ne samo zbog pozicije na tabeli, Makabi je trebao da bude sledeća žrtva. Daleko toga da je tim trenera Saše Obradovića potcenio Izraelce, ali je možda dobio neočekivan otpor rivala koji nije popuštao do samog kraja.
Nije Zvezda blistala kao na prethodnim mečevima. Borbenost i želja bili su ponovo na visokom nivou, ali ne i egzekucija. Izostao je uobičajan učinak po svemu sudeći ključnog igrača Kodija Milera Mekintajera. Imao je plej „crveno-belih” osam asistencija, ali je postigao svega dva poena (šut 1-10). Uprkos svemu Beograđani su imali dva šuta u poslednjim sekundama da dođu do pobede, ali ne i sreće da lopta prođe kroz obruč i zanjiše mrežicu. Nije nagrađen veliki trud da se u poslednja dva minuta stigne zaostatak od sedam poena.
– Mnogo smo šuteva promašili. Nismo iskoristili dobre odbrane da damo koševe u drugom poluvremenu. Nije lako nositi breme favorita, pogotovo u ovoj situaciji gde Makabi igra potpuno rasterećeno, jer objektivno nemaju neke velike šanse. Svako je imao problem sa njima. Igraju odlično sa kraćom rotacijom. Mi moramo da budemo pametniji. Nedostajalo je koncentracije. Dobri rezultati su uticali da izgubimo strpljenje. Početak i kraj utakmice su bili takvi. Bez obzira na promene njihove odbrane morala je da postoji bolja struktura napada. To su stvari koje ljudi moraju da znaju ako pričamo o velikim ciljevima. Ne mogu ništa ekipi da zamerim. Bili su pozitivni i borili se do kraja. Opet – treba malo više pameti – glasila je analiza Zvezdinog stratega Saše Obradovića.
Trener Crvene zvezde takođe smatra da je psihologija imala veliki uticaj na igru njegovog tima.
– Psihološki je bilo teže nego fizički. Postojalo je mnogo naboja, s obzirom na iznenađujuće rezultate konkurencije. Uporedio bih ovu utakmicu sa Barselonom. Isto smo bili previše euforični. To igra ne trpi. Moraš da imaš dobar plan, ali ništa ne sme da te poremeti, da te izbaci iz igre. Nismo bili baš najbolje fokusirani. Fizički možeš da nadoknadiš mnogo stvari, verujem da smo se zbog toga i vratili – zaključio je Obradović.
Zvezdinim košarkašima teško je pao poraz. Posle utakmice, a jedino je Čima Moneke smogao snage da prokomentariše duel sa Makabijem.
– Pravili smo greške, nismo imalo dobar izbor šuteva i gubili smo dosta lopti. Uspeli smo da povedemo, ali smo počeli da pravimo glupe greške. Poraz još više boli, jer su naši najbliži konkurenti Barselona, Valensija, Fenerbahče takođe poraženi. Pobedom smo mogli da se odlepimo na tabeli.
Moneke je uvek surovo iskren. Tako je i ovoga puta krtički govorio o svojoj igri:
– U prvom poluvremenu sam bio užasan, u drugom sam se opustio i igrao kao želim. Svi su videli da mi ne ide. Našao sam pravog sebe u drugom delu susreta, samo tako treba da nastavim.
Poraz od Makabija svakako nije tragedija. U maratonu zvanom Evroliga ostalo je još 11 bitaka. Prva sledeća je već u četvrtak u Pireju protiv Olimpijakosa. Ono što je najvažnije Zvezda sama odlučuje o svojoj sudbini.
Vilijams nije doneo sreću
Specijalni gost na utakmici protiv Makabija bio je Markus Vilijams možda i najbolji stranac koji je do sada igrao za Crvenu zvezdu. Dočekan je ovacijama navijača, ali nije doneo sreću svom bivšem timu.
– Bila je zaista dobra utakmica sa mnogo preokreta. U drugom poluvremenu smo izašli agresivnije, ali smo onda pali. Nažalost, nismo uspeli da privedemo meč kraju. Imali smo nekoliko dobrih prilika da prelomimo utakmicu u svoju korist, ali se to jednostavno nije desilo – istakao je bivši plej Zvezde.
Vilijams veruje da ovo može biti posebna sezona za „crveno-bele”.
– Igraju dobro, imaju dobar tim. Sviđa mi se sa kakvim intenzitetom igraju u odbrani. Trebalo bi da se nađu u plej-ofu, a posle toga je sve moguće.
Dobrić lakše povređen
Zvezda je na utakmici protiv Makabija igrala bez pomoći kapitena Ognjena Dobrića.
– U pitanju je lakša povreda. Biće spreman za naredne mečeve – objasnio je trener Saša Obradović.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


