Pretnja opstanku Pakistana
VAŠINGTON – Komandant Centralne komande SAD general Dejvid Petreus izjavio je da se Pakistan bori protiv narastajuće egzistencijalne pretnje islamskih pobunjenika, pošto je Islamabad intenzivirao vojnu ofanzivu protiv talibana u dolini Svat.
„Akcija protiv pakistanskih talibana izgleda da je probudila celi Pakistan”, rekao je Petreus za televiziju „Foks njus sandej”, i dodao da će narednih nekoliko nedelja biti veoma bitne u nameri da se „zaustave talibani”.
Petreus je naveo da je „postojeća egzistencijalna pretnja - prava pretnja za opstanak Pakistana, koji su nametnuli pakistanski talibani”, prenela je agencija Rojters.
Zvanični Pakistan, koji poseduje nuklearno oružje, posle kritike SAD na račin Islamabada da nije uspeo da suzbije militarizam u zemlji, namerava da ofanzivom u dolini Svat zaustavi talibanski pobunjenički pokret.
Rojters podseća da je vojska sredinom prošle nedelje pokrenula veliku vojnu ofanzivu protiv talibana u dolini Svat, oblast koja pripada severozapadnoj graničnoj provinciji i koja je nekada bila turistička destinacija, udaljena oko 130 kilometara od prestonice Pakistana.
Pakistanska vojska saopštila je da je oko 200 ekstremsita ubijeno u dolini Svat i susednom distriktu Šangla u poslednjih 24 sata, mada, kako navodi Rojters, ta informacija nije mogla da bude potvrđena iz nekog nezavisnog izvora.
Isti izvori navode da je oko 200.000 ljudi napustilo tu oblast u poslednjih nekoliko dana i da se očekuje da će još pola miliona stanovnika doline Svat pobeći i pridružiti se 555.000 ljudi koji su ranije napustili tu dolinu i susedne oblasti zbog borbi koje se prošle nedelje intenzivirane, a koje se u tom delu Pakistana vode od avgusta prošle godine.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


