Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Silađi brže od minuta na 100 prsno

Silađi brže od minuta na 100 prsno
Први из Србије испод границе снова: Чаба Силађи је 100 прсно препливао за 59,90 секунди

Prvog dana plivačkih takmičenja na Univerzijadi u Beogradu dvojica naših plivača su pobrali aplauze i ušli u finale. Čaba Silađi će se za medalju boriti na 100 prsno, a Ivan Lenđer na 50 delfin. Obojica su pritom postavila i svoje lične rekorde.

Silađi je prvi izvadio uput za finale. Pre podne, u kvalifikacijama, imao je četvrto vreme (1:00,84), a od njega su bili brži Novozelanđanin Ferif za 26 stotinki (sa 1:00,58 popravio tadašnji rekord univerzijade), Japanac Sakimoto za 16 i Italijan Skocoli za 12.

U polufinalu, međutim, naš plivač je svima postavio ozbiljan domaći zadatak. Sa 59,90 postavio rekord univerzijade i svim rivalima dao težak domaći zadatak.

– Niko iz Srbije nije plivao 100 prsno ispod minuta. U decembru sam u malom bazenu bio na samoj granici i postavljalo se pitanje mogu li to da postignem i u velikom. Bilo je nekih procena da bih to mogao da postignem kroz dve godine. Međutim, evo, dogodilo se već sada. Za ovaj bazen me vežu lepe uspomene od prošle godine. I sada je atmosfera bila divna – s radošću je kazao Silađi. – Bio sam mnogo spremniji u glavi, nego fizički. Daću sve od sebe da osvojim zlato. Mislim da mogu još brže. Sunce mi je smetalo u prvom delu, a i ja sam napravio dve-tri greške.

Novozelanđanin Nikolas Ferif nije bio rekorder univerzijade ni pola dana, a u finale je ušao kao šesti (1:00,54). Između novog rekordera i njega poređali su se za finale Litvanac Titenis (1:00,04), Japanac Sakimoto (1:00,10), Italijan Skocoli (1:00,14) i Ukrajinac Borisik (1:00,15). Preostala dva mesta su popunili Kazahstanac Poljakov (1:0065) i Brazilac Silva (1:00,97). U polufinalu nije bilo nijednog Amerikanca.

Ivan Lenđer je u finale na 50 delfin ušao sa 23,61. Bolje vreme su postigli Amerikanac Kristofer Brejdi u njegovoj trci (sa 23,38 postavio rekord univerzijade), Kenijac Džejson Danford, pobednik druge polufinalne trke i novi rekorder univerzijade (23,09) i Slovenac Jernej Godec (23,55). Ostali finalisti su: Čeh Rubaček (23,70), Nemac Ditrih (23,71), Kanađanin Aspinal, koji je plivao u Lenđerovoj polufinalnoj trci (23,87) i Ukrajinac Breus (23,94).

Naš plivač je i u predtakmičenju imao četvrto vreme (23,75). Tada je najbrži bio Godec i sa 23,43 čak postavio rekord univerzijade. Između njega i Lenđera po vremenima su bili Brejdi (23,57) i Danford (23,74). Dakle, njih trojica su trenutno zaista u boljoj formi, ali to ne mora da znači da će tako biti i danas u finalu.

– Pedeset metara je vrlo kratka staza i tu ništa ne može da se obeća, jer odlučuju nijanse. Zadovoljan sam što sam postavio lični rekord i daću sve od sebe da ga popravim, – kazao je Lenđer posle polufinala.

Danas će u kvalifikacijama plivati još jedan naš adut. To je Miroslava Najdanovski na 100 slobodno, koja nas je u toj disciplini obradovala zlatom (55,09) na tek završenim plivačkim takmičenjima na Mediteranskim igrama u Peskari. Zavidne rezultate su tamo postigli i Nađa Higl i Radovan Siljevski, koji će danas startovati na Univerzijadi u Beogradu.

I. Cvetković

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.