Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vučićević kapitulirao

Vučićević kapitulirao
Остало пријатељство: Светислав Пешић и Слободан Вучићевић „играли” су само једно лето у Звезди

Kakav veleobrt i za navijače Crvene zvezde kao i brojne ljubitelje košarke razočaravajući epilog: Slobodan Vučićević podneo je ostavku na mesto predsednika Crvena zvezda, koja će neminovno otvoriti vrata odlaska trofejnog trenera Svetislava Pešića, ali i pitanje opstanka i daljeg funkcionisanja popularnog kluba.

U situaciji kada je deo medija poput serijala o „Juliji Džons” danima bombardovao javnost da je uprava uspela da zatvori finansijsku konstrukciju i da je pitanje minuta kada će Pešić staviti potpis koji je kamen temeljac projekta koji će puniti trofejima trofejnu salu na Malom Kalemegdanu i signal da u Zvezdu stignu i zvučna pojačanja, srušila se kula od snova. Juče je na sajtu kluba osvanulo saopštenje o predsednikovoj kapitulaciji.

Kao glavni razlog ostavke Vučićević je naveo neizvesnost realizacije projekta koji je sam nedavno promovisao.

„ Ciljana javnost nije shvatila važnost postojanja jake Zvezde i nije adekvatno finansijski podržala program koji sam ponudio. S druge strane, trener i igrači, nažalost, nisu prepoznali pravu dubinu uticaja svetske ekonomske krize i na naše prilike i nisu pokazali spremnost da koriguju svoje ugovore, čime bi znatno pomogli ponuđenom programu. Uveren sam da bi kroz razne uštede i budžet od 3,5 miliona evra za sledeću sezonu, nasuprot predloženom od strane menadžmenta od 4,5 miliona omogućio Crvenoj zvezdi da ostvari velike ambicije i visoke takmičarske domete” – između ostalog, naveo je u saopštenju Vučićević.

Iako ne mogu da se naslute dalji potezi uprave, predsednik u ostavci je naslednicima poručio:

„ Novom rukovodstvu pre svega želim da uspešno usklade ambicije kluba i njegove finansijske potrebe sa realnim izvorima i mogućnostima svih onih koji su spremni da podrže klub. Takođe, naglašavam i da moja lična finansijska potraživanja od kluba, nastala na osnovu izmirenja raznih obaveza kluba, nikada neće predstavljati opterećenje i teškoću u funkcionisanju kluba” – istakao je Slobodan Vučićević.

Srbija je valjda jedina zemlja u kojoj predsednik jednog od vodećih klubova podnosi ostavku zato što nije mogao da ispuni zahteve koje je podneo trener u dogovoru sa menadžerom. Logičan sled događaja bio bi da se zahvali treneru i potraži nekog koji bi mogao da se „klacka” u okviru obezbeđenog budžeta, a ovaj koji se pominje (3,5 miliona), daleko je od skromnog. Pre bi se reklo da je predsednik „puko” od prevelikog pritiska, razočaran što su ga izdali prijatelji i partneri koji su ga „centrirali” iz Sportskog društva i ostavili da se ličnim novcem i zdravljem kocka. Za uspešnog poslovnog i časnog čoveka, a Vučićević je to bez dileme, previše je bilo i blokiranje računa kluba u tri navrata (poslednji put pred finale sa Partizanom) i bruka kada su poverioci odneli koševe sa Malog Kalemegdana.

Kakvi su sledeći potezi, teško je reći. U Zvezdi ima ljudi koji smatraju da je ovo možda samo Vučićevićev manevar, drugi su skloni da vrata kluba konačno otvore Nebojši Čoviću koji već dugo vapi da sedne u udobniju fotelju od one u FMP-u, a najveći pesimisti pokazuju u smeru kojim je već odavno otišao fudbalski i mnogi drugi klubovi znamenite sportske porodice.

-----------------------------------------------------------

Pešić: Pristali smo na manje novca

Za Svetislava Pešića potez predsednika Slobodana Vučićevića nije neočekivan. Kaže da je do poslednjeg trena saradnje, koju ocenjuje i profesionalnom i prijateljskom, provejavalo da ovo može da se dogodi. Trofejni stručnjak potpuno otvoreno, bez ograde, za „Politiku” objašnjava novonastalu situaciju.

– Mislim da je Vučićevićevo saopštenje u delu da trener i igrači nisu pokazali respekt prema projektu, nespretno interpretirano. Ako je neko pokazao razumevanje, onda su to brigadiri koji su poneli baklju bratstva i jedinstva, trener i igrači – u svom stilu počeo je da razmotava klupko Pešić.

Trener ukazuje da ni u jednom trenutku nije pomislio da napusti Crvenu zvezdu, još manje da nabija cenu, ucenjuje. Ističe da su predsednika samog ostavili ljudi koji su mu obećali finansijsku i moralnu podršku.

– Tokom godine smo konstantno razgovarali o narednoj sezoni, ali sam upozorio predsednika da mora da se poštuje ono što je dogovoreno za tekuću i da tek onda pravimo dužu priču. Odbio sam njegov predlog da se zarad smanjenja finansijskog deficita igrači i ja odustanemo od dela prihoda za prošlu sezonu, jer sam za to da apsolutno svi zaposleni u klubu dobiju zarađeni novac i da je to osnova za pravljenje tima u budućnosti. Ali, pristao sam da pružim podršku projektu i odustanem od dela prihoda u narednom periodu, kako bi igrači koji su pod ugovorim dobili jednu mesečnu platu – objasnio je Pešić.

Nastavak razgovora sa predsednikom, kretao se u sledećem pravcu:

– Podržao sam i inicijativu predsednika da igrači pod ugovorom dobiju naredne sezone identična primanja, iako su po slovu ugovora predviđeni veći iznosi. Prvo smo razgovor obavili sa Markom Marinovićem , koji je trebalo da dobije kapitensku traku i bude lider. Rekao je doslovce, ako je to zalog da projekat uspe, pristajem da igram za manje pare. Znači, trener i igrači su pokazali spremnost i ne stoji što je Vučićević naveo u saopštenju. Do priče sa Bjelicom, Kikanovićem, Kešeljom i Štimcem nije došlo, jer su na reprezentativnim zadacima – rekao je Pešić.

Iskusni stručnjak zahvalio se bivšem predsedniku na svemu što je učinio i žali što u Crvenoj zvezdi i oko nje nije još bilo ljudi koji su bili spremni da izgaraju poput Vučićevića.

– Znam koliko je uložio vremena, nerava, ljubavi i novca. Ostao je nažalost sam i razočaran, a još u septembru kada sam ga molio da stane ispred tima i kluba, znao je da će biti izneveren. Posebno je na njega destimulativno delovao dug od šest miliona evra, koji je dobio u nasledstvo od prethodnika – ocenio je Pešić.

Na pitanje da li je i za njega Zvezda zatvorena knjiga, Pešić je ostavio malo prostora za obrt:

– Vučićević i potpredsednik Zoran Drakulić bili su moji jedini partneri za priču i garanti da će ona biti zbiljna. Šanse da nastavim rad su male. Da se ne zavaravamo, niko ne voli neizvesnost – bio je jasan Svetislav Pešić.

M. Stojaković

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.