Vučićević kapitulirao
Kakav veleobrt i za navijače Crvene zvezde kao i brojne ljubitelje košarke razočaravajući epilog: Slobodan Vučićević podneo je ostavku na mesto predsednika Crvena zvezda, koja će neminovno otvoriti vrata odlaska trofejnog trenera Svetislava Pešića, ali i pitanje opstanka i daljeg funkcionisanja popularnog kluba.
U situaciji kada je deo medija poput serijala o „Juliji Džons” danima bombardovao javnost da je uprava uspela da zatvori finansijsku konstrukciju i da je pitanje minuta kada će Pešić staviti potpis koji je kamen temeljac projekta koji će puniti trofejima trofejnu salu na Malom Kalemegdanu i signal da u Zvezdu stignu i zvučna pojačanja, srušila se kula od snova. Juče je na sajtu kluba osvanulo saopštenje o predsednikovoj kapitulaciji.
Kao glavni razlog ostavke Vučićević je naveo neizvesnost realizacije projekta koji je sam nedavno promovisao.
„ Ciljana javnost nije shvatila važnost postojanja jake Zvezde i nije adekvatno finansijski podržala program koji sam ponudio. S druge strane, trener i igrači, nažalost, nisu prepoznali pravu dubinu uticaja svetske ekonomske krize i na naše prilike i nisu pokazali spremnost da koriguju svoje ugovore, čime bi znatno pomogli ponuđenom programu. Uveren sam da bi kroz razne uštede i budžet od 3,5 miliona evra za sledeću sezonu, nasuprot predloženom od strane menadžmenta od 4,5 miliona omogućio Crvenoj zvezdi da ostvari velike ambicije i visoke takmičarske domete” – između ostalog, naveo je u saopštenju Vučićević.
Iako ne mogu da se naslute dalji potezi uprave, predsednik u ostavci je naslednicima poručio:
„ Novom rukovodstvu pre svega želim da uspešno usklade ambicije kluba i njegove finansijske potrebe sa realnim izvorima i mogućnostima svih onih koji su spremni da podrže klub. Takođe, naglašavam i da moja lična finansijska potraživanja od kluba, nastala na osnovu izmirenja raznih obaveza kluba, nikada neće predstavljati opterećenje i teškoću u funkcionisanju kluba” – istakao je Slobodan Vučićević.
Srbija je valjda jedina zemlja u kojoj predsednik jednog od vodećih klubova podnosi ostavku zato što nije mogao da ispuni zahteve koje je podneo trener u dogovoru sa menadžerom. Logičan sled događaja bio bi da se zahvali treneru i potraži nekog koji bi mogao da se „klacka” u okviru obezbeđenog budžeta, a ovaj koji se pominje (3,5 miliona), daleko je od skromnog. Pre bi se reklo da je predsednik „puko” od prevelikog pritiska, razočaran što su ga izdali prijatelji i partneri koji su ga „centrirali” iz Sportskog društva i ostavili da se ličnim novcem i zdravljem kocka. Za uspešnog poslovnog i časnog čoveka, a Vučićević je to bez dileme, previše je bilo i blokiranje računa kluba u tri navrata (poslednji put pred finale sa Partizanom) i bruka kada su poverioci odneli koševe sa Malog Kalemegdana.
Kakvi su sledeći potezi, teško je reći. U Zvezdi ima ljudi koji smatraju da je ovo možda samo Vučićevićev manevar, drugi su skloni da vrata kluba konačno otvore Nebojši Čoviću koji već dugo vapi da sedne u udobniju fotelju od one u FMP-u, a najveći pesimisti pokazuju u smeru kojim je već odavno otišao fudbalski i mnogi drugi klubovi znamenite sportske porodice.
-----------------------------------------------------------
Pešić: Pristali smo na manje novca
Za Svetislava Pešića potez predsednika Slobodana Vučićevića nije neočekivan. Kaže da je do poslednjeg trena saradnje, koju ocenjuje i profesionalnom i prijateljskom, provejavalo da ovo može da se dogodi. Trofejni stručnjak potpuno otvoreno, bez ograde, za „Politiku” objašnjava novonastalu situaciju.
– Mislim da je Vučićevićevo saopštenje u delu da trener i igrači nisu pokazali respekt prema projektu, nespretno interpretirano. Ako je neko pokazao razumevanje, onda su to brigadiri koji su poneli baklju bratstva i jedinstva, trener i igrači – u svom stilu počeo je da razmotava klupko Pešić.
Trener ukazuje da ni u jednom trenutku nije pomislio da napusti Crvenu zvezdu, još manje da nabija cenu, ucenjuje. Ističe da su predsednika samog ostavili ljudi koji su mu obećali finansijsku i moralnu podršku.
– Tokom godine smo konstantno razgovarali o narednoj sezoni, ali sam upozorio predsednika da mora da se poštuje ono što je dogovoreno za tekuću i da tek onda pravimo dužu priču. Odbio sam njegov predlog da se zarad smanjenja finansijskog deficita igrači i ja odustanemo od dela prihoda za prošlu sezonu, jer sam za to da apsolutno svi zaposleni u klubu dobiju zarađeni novac i da je to osnova za pravljenje tima u budućnosti. Ali, pristao sam da pružim podršku projektu i odustanem od dela prihoda u narednom periodu, kako bi igrači koji su pod ugovorim dobili jednu mesečnu platu – objasnio je Pešić.
Nastavak razgovora sa predsednikom, kretao se u sledećem pravcu:
– Podržao sam i inicijativu predsednika da igrači pod ugovorom dobiju naredne sezone identična primanja, iako su po slovu ugovora predviđeni veći iznosi. Prvo smo razgovor obavili sa Markom Marinovićem , koji je trebalo da dobije kapitensku traku i bude lider. Rekao je doslovce, ako je to zalog da projekat uspe, pristajem da igram za manje pare. Znači, trener i igrači su pokazali spremnost i ne stoji što je Vučićević naveo u saopštenju. Do priče sa Bjelicom, Kikanovićem, Kešeljom i Štimcem nije došlo, jer su na reprezentativnim zadacima – rekao je Pešić.
Iskusni stručnjak zahvalio se bivšem predsedniku na svemu što je učinio i žali što u Crvenoj zvezdi i oko nje nije još bilo ljudi koji su bili spremni da izgaraju poput Vučićevića.
– Znam koliko je uložio vremena, nerava, ljubavi i novca. Ostao je nažalost sam i razočaran, a još u septembru kada sam ga molio da stane ispred tima i kluba, znao je da će biti izneveren. Posebno je na njega destimulativno delovao dug od šest miliona evra, koji je dobio u nasledstvo od prethodnika – ocenio je Pešić.
Na pitanje da li je i za njega Zvezda zatvorena knjiga, Pešić je ostavio malo prostora za obrt:
– Vučićević i potpredsednik Zoran Drakulić bili su moji jedini partneri za priču i garanti da će ona biti zbiljna. Šanse da nastavim rad su male. Da se ne zavaravamo, niko ne voli neizvesnost – bio je jasan Svetislav Pešić.
M. Stojaković
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


