Nedostatak lekova protiv side u Africi
KEJPTAUN – Međunarodna humanitarna organizacija Lekari bez granica upozorila je da bi hroničan nedostatak lekova za lečenje side u šest afričkih zemalja mogao da dovede do smrti hiljada ljudi.
Neke klinike su prethodnih nedelja obustavile prijem novih pacijenata, rekao je koordinator Lekara bez granica u Južnoj Africi Erik Gemaer.
On je za takvo stanje optužio „apatiju vlada, donatora i organizacija sa kojima sarađuju”, ali i svetsku ekonomsku krizu.
„Nema sumnje da će kao posledica svega, ljudi umirati. Ovo sada je početak katastrofe”, rekao je Gemaer uoči otvaranja četvorodnevne međunarodne konferencije o sidi u Kejptaunu.
Prema njegovim rečima, ugroženi su Zimbabve, Uganda, Kongo, Malavi, Gvineja i Južna Afrika, sa najvećim brojem zaraženih sidom na celom svetu.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, krajem 2007. na svetu je živelo 33 miliona ljudi sa virusom HIV, a dve trećine njih bilo je u podsaharskoj Africi.
Svetski fond za borbu protiv side, tuberkuloze i malarije, koji obezbeđuje četvrtinu ukupnih međunarodnih sredstava za borbu protiv side širom sveta, nije dobio obećanih tri do četiri milijarde dolara, rekla je Mit Filips iz istraživačkog centra Lekara bez granica u Briselu.
„Neke zemlje su obećale ali nisu dale pomoć i ima mnogo neizvesnosti na međunarodnom nivou kada se radi o tome da li će Svetski fond uopšte dobiti potreban novac”, rekla je Filipsova.
Taj fond je od osnivanja 2002. godine obezbedio 15,6 milijardi dolara pomoći za više od 572 programa u 140 zemalja.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


