Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tag: veliki rat

11.11.2015 u 16:58
U okviru Komemorativne svečanosti na Francuskom vojnom groblju u Beogradu, povodom 11. novembra – Dana primirja u Prvom svetskom ratu, danas su pripadnicima Vojske Srbije koji su učestvovali u mirovnoj misiji UN (MINUSCA) u Centralnoafričkoj Republici uručene francuske Medalje nacionalne odbrane. Izaslanik odbrane Francuske u Beogradu potpukovnik Olivije Ruane uručio je francuske ordene pukovniku Milivoju Pajoviću, pukovniku dr Nikoli Zecu, potpukovniku Miroslavu Veselinoviću i majorima Draganu Selimoviću i Dejanu Đuriću, saopštilo je Ministarstvo odbrane. Pukovnik Pajović naglasio je da „danas francuske medalje na srpskim bluzama sijaju posebnim sjajem”. – One podsećaju kako su naši preci hrabro ginuli za slobodu, ali i poručuju kako treba hrabro da živimo u našoj Srbiji, našoj Francuskoj, našoj Evropi. Medalje će nas podsećati na dane kada smo daleko od Beograda i Pariza učvrstili naše savezništvo i prijateljstvo – rekao je pukovnik Pajović. Ambasadorka Francuske u Beogradu Kristin Moro naglasila je da je 11. novembar dan kad se treba pokloniti senima ne samo vojnika koji su poginuli tokom Velikog rata, već i onima koji su dali svoj život za otadžbinu tokom svih sukoba do sada. – Ovo bratstvo po oružju ne pripada samo prošlosti, ono je takođe deo današnjice. Stoga sam posebno srećna što je današnja svečanost ujedno i prilika da petorici oficira Vojske Srbije koji su bili u misiji u Centralnoafričkoj Republici bude uručen francuski orden za angažovanje uz njihove francuske drugove. Oni time ispisuju jednu novu stranicu našeg bliskog prijateljstva – rekla je ambasadorka Moro.