Košarka

Jedna lopta rešila prvo mesto

Crvena zvezda – Hemofarm 81:76 (22:20, 22:17, 19:20, 18:19)

Igrao sa slomljenim prstom: Ovens poentira pored Marjanovića

Košarkaši Hemofarma su „trojkama” došli u poziciju da ostvare cilj u „Pioniru” i bio im je potreban još jedan pogodak za tri poena. „Zlatni” junior Vrščana Petar Despotović našao se sam iza linije za 6,25 metara u poslednjim sekundima, ali lopta koju je šutnuo nije prošla kroz mrežicu i Crvena zvezda je u uzbudljivom duelu petog kola Superlige pobedila sa više od tri poena razlike, što bi trebalo da joj bude dovoljno za prvo mesto u grupi - 81:76 (22:20, 22:17, 19:20, 18:19).

„Crveno-beli” su polovinom poslednje četvrtine imali 12 poena viška, kada su gosti napravili seriju od 9:0. Domaći su zatim bili u prilici da izbegnu da neizvesnost potraje do završnog zvuka sirene, ali je Ovens 40 sekundi pre kraja promašio dva slobodna bacanja. Između te situacije i odlučujuće sekvence, Despotović je imao i pokušaj za dva poena, koji je izblokirao Kikanović.

Poslednju četvrtinu Hemofarm je odigrao bez kapitena Stefana Markovića zbog njegove pete lične greške u 29. minutu, Bobana Marjanovića koji se nije vraćao posle četvrtog faula u 30. minutu, kao i Bojana Krstovića, usled povrede početkom tog perioda igre. „Trojkama” je i u trećoj deonici stigao Zvezdu, koja je serijom promašenih „zicera” propustila priliku da još tada ode na dvocifrenu razliku. Tim u narandžastim dresovima ubacio je osam „trojki” u drugom, samo jednu u prvom poluvremenu (Borisov u 20. minutu, prva od njegove četiri).

Zvezda je imala još bolji šut za tri poena (deset pogodaka u 20 pokušaja), jedan niz dalekometnih projektila ju je i odveo ka njenoj najvećoj prednosti, u poslednjoj četvrtini, kada je počela da plaća ceh svojim silnim nedaćama sa povredama. Ne vidi se često da jedan stranac, kao Amerikanac Ovens, traži da igra i sa slomljenim prstom, a ubacio je 21 poen, koliko je dao i Marinović u svom drugom meču posle duge pauze, pokazavši koliko je važan za igru i tim, koji bi da ga je imao proteklih meseci možda bio i uspešniji. Kešelj i Bjelica su svih 40 minuta zbog povreda proveli na klupi na kojoj nije bilo Amerikanca Robertsa, koji će, sa višestrukim prelomom nosa, još par dana provesti u bolnici, a u 39. minutu posle pogotka je stradao Kovačev skočni zglob.

– Prava „plej-of” utakmica, treća u Ligi za pet dana, i krvi do kolena, lomovi na sve strane – rekao je Svetislav Pešić, trener pobednika. - Rivalu se povredio po mom mišljenju najbolji igrač ove sezone Krstović. Ovens je igrao junački. Marinović jedva hoda pa je i grešio, bez njega ne bismo pobedili. Dragićević je odigrao dobro, a sve vreme smo bili sa niskim bekovima jer Hemofarm ima odličnu tranziciju igre. Rotirao bih više kada bih imao koga. Dan pauze ćemo iskoristiti za bazen i masaže. Trebalo bi čestitati i jednoj i drugoj ekipi. Hemofarm igra najbolju košarku ove sezone, atraktivnu. Mojim igračima su teško pali porazi u prethodnim mečevima sa njim, a puno im znači i da budu prvi bar u ovoj grupi, da u nečemu pobede ove sezone. Možda to drugima ne znači.

Vrščani su bolje počeli, predvođeni Marjanovićem, koji je za prvih 13 minuta dominirao sa 12 poena i pet skokova. Tada ga je zbog trećeg faula na klupu povukao trener Karadžić (u prvoj četvrtini bez izmene) što je iskoristio Štimac i sa šest poena u nizu okrenuo situaciju. Podbacila je pre svega spoljna linija Hemofarma, sa izuzetkom Pavkovića koji je u 24. minutu dobio četvrtu ličnu grešku. Pod obručima, Vukosavljević je odigrao sedam minuta, Bader nije ulazio.

– Loše smo odigrali odbranu u prvom poluvremenu, a stegli je u drugom – izjavio je Karadžić. – Zabrinut sam zbog odnosa prema srpskim reprezentativcima u mom timu, koji nisu zaštićeni. Markoviću su dosuđena tri faula za minut. Zaštićeniji su Amerikanci nego oni koji su budućnost naše košarke. Ne znam da li je cilj da finale igraju Partizan i Zvezda, mi imamo još utakmicu sa Borcem, pa

Nas verovatno čeka Partizan u polufinalu.

Crvena zvezda, koja je imala podršku malobrojnih ali bučnih navijača, prvo mesto će morati da overi sutra pobedom u Vršcu, protiv Lajonsa koji su praktično osigurali treće mesto.

Dvorana: „Pionir”. Gledalaca: 1.700. Sudije: Belošević (Beograd), Nešković (Kraljevo), Vojinović (Novi Sad).

Crvena zvezda: Kešelj, Kikanović 1, Marković, Kovač 7 (jedna „trojka”), Marinović 21 (3), Stević 6, Dragićević 9 (1), Milošević, Ovens 21 (3), Štimac 13 (1), Bakić 3 (1), Bjelica.

Hemofarm: Pavković 15 (2), Despotović 2, Joksimović 2, Božović 8 (2), Marković 7 (1), Savović, Krstović 2, Mačvan 9, Borisov 12 (4), Marjanović 14, Bader, Vukosavljević 5.

G. Kovačević

Beta
objavljeno: 26/04/2009

Poslednji komentari

franjo  | 26/04/2009 09:55

Zamalo da opet Zvezda prokocka prednost, koju je imala tokom utakmice. Završnica je rak rana ovoj mladoj ekipi, gde nema igrača koji bi preuzeo odgovornost na sebe. Ipak je na kraju sreća bila pratilac Zvezde i želim tim mladim igračima, da se za sledeću sezonu pokažu u mnogo boljem svetlu. Za dobru ligašku košarku je potrebno više dobrih ekipa i nadam se, da će Zvezda biti jedna od njih.

Za Vaš uređaj postoji Andorid aplikacija, želite li da je instalirate?