Meni

Košarka

Borisov i Božović srušili šampiona

Partizan – Hemofarm 67:79 (8:21, 21:20, 20:14, 18:24) – 2:1 u pobedama. – Sutra u Vršcu četvrti meč

„Crno-beli” uzalud jurili Hemofarm: Krstović poentira iz kontranapada

Kada je već izgledalo da nema tog pojedinca koji će povesti Hemofarm iz ralja crne serije poraza protiv Partizana, za reč se javio 23 – godišnji crnogorski reprezentativac Miloš Borisov.

Krilni košarkaš koji je ove sezone, pete u narandžastom dresu, u NLB ligi i Evrokupu boravio prosečno desetak minuta na terenu, predvodio je Vrščane do 18 poena viška u 14. minutu (28:10) treće utakmice polufinala plej-ofa protiv šampiona usred „Pionira”, pa ponovo u trećoj četvrtini u kojoj je ubacio devet od 14 poena svoje ekipe, čije vođstvo je u tom periodu bilo palo i na samo „pola koša” (46:45).

Kada je odbrana „crno-belih” najzad ukazala respekt 201 santimetar visokom Bjelopoljcu – nijednom ga nije faulirala u prvom poluvremenu u kojem je ubacio 13 pogodaka, uključujući neverovatnu „trojku” jednom rukom u 20. minutu – stigla je podrška i od tri meseca mlađeg Milivoja Božovića.

Krilni centar rođen u Nikšiću, koji je nedavno produžio ugovor sa Vrščanima do 2012. godine, u poslednjoj četvrtini je sa tri „trojke” pobedu i osigurao i učinio ubedljivom – 79:67 (21:8, 20:21, 14:20, 24:18). Rezultat u seriji, koja se igra do tri, smanjen je na 2:1 i sledeći duel je sutra (20 č) u Vršcu.

Kao da pet dana ranije na istom mestu nije bilo 62:37 za Partizan - viđena je takva igra i pobeda Hemofarma da je u finišu trener domaćih Duško Vujošević, između ostalog, upalio sve alarme u svom taboru, „izabravši” da poslednji minuti ne prođu bez bilo kakve reakcije: prinudio je sudije da ga isključe.

Minut i po pre kraja je tražio dva uzastopna „tajm - auta”, koje je proveo uglavnom duboko u terenu, polemišući pre svih sa Maričićem, koji se nije usuđivao da mu dosudi tehničku grešku. Vujošević je uspeo da ga natera da posegne za pištaljkom 35 sekundi pre završnog zvuka sirene, a čim je dobio jednu „tehničku”, od prvog arbitra Beloševića došla je i druga.

Strateg „crno-belih”, koji je sve vreme bio staložen, vratio se do Kraljevčanina Maričića kojem je imao još nešto da kaže, pre nego što je otišao do ulaza u tunel, odakle je slušao skandiranje „Uzmi Dule osmu titulu” od navijača koji su tokom meča pružali veliku podršku, a na kraju raznim predmetima gađali arbitre.

Prava je ironija da su po statistici, koja reklo bi se previše vrednuje broj faulova nad igračem, najkorisniji akteri meča bili Veličković (fauliran devet puta) i Lazmi (sedam).

Jesu ubacili 22 od 38 poena svoje ekipe u drugom poluvremenu (ne i neke važne šuteve) i imali 20 od sinoć samo 29 skokova indisponiranog tima (Hemofarm 37), ali nisu i zaustavili direktne rivale, Božovića i Milana Mačvana.Ovaj drugi je najviše doprineo odličnom početku gostiju (17:4, serija 15:0 u prvoj četvrtini), završivši sa 16 poena uz sedam pogodaka u osam šuteva iz igre.

Nije igrao u trećoj četvrtini, koju je trener Vrščana Stevan Karadžić počeo ostavivši još trojicu sjajnih nosilaca iz prvog poluvremena na klupi (Borisov, Pavković, Marjanović), što je za posledicu imalo da njegov tim više od pet minuta ne postigne koš, a Partizan ubaci devet. Osim u tom periodu odlični gosti, u poslednjoj četvrtini mogli su i bez klasičnog centra – u prvom poluvremenu dozvolili su domaćima samo osam poena iz „reketa”. Mogli su i bez većeg učinka kapitena Markovića, koji je u polufinalu pogodio tri od 18 šuteva.

– Imali smo veći motiv od Partizana. „Proradio” je inat, poraslo samopouzdanje posle druge utakmice. Čestitam igračima, ovo je jedna od naših najboljih igara u sezoni. Pokušaćemo da dođemo do „majstorice” – rekao je Karadžić, čiji tim je ubacio deset „trojki” u 20 pokušaja (Borisov „četiri od pet”).

Na Vujoševića se čekalo duže nego obično:

– Čestitam Hemofarmu na potpuno zasluženoj pobedi. Nisam uspeo da pripremim igrače, Hemofarm je igrao sa ponosom i obavezom da pokuša da dobije. Nisam zadovoljan suđenjem, ali ako pričam o tome ispašće da umanjujem pobedu Hemofarma. Probaćemo da u Vršcu dođemo do finala.

Dvorana: „Pionir”. Gledalaca: 2.740. Sudije: Belošević (Beograd), Maričić (Kraljevo), brknežević (Beograd).

Partizan: Tepić 9 (jedna „trojka”), Milošević, Rašić 3 (1), Tripković 10 (2), Veličković 16 (1), Lazmi 14, Aleksić, Vitkovac 2, Božić 5 (1), Rakočević, Veseli 6, Vraneš.

Hemofarm Štada: Pavković 10 (1), Despotović, Joksimović 6 (2), Božović 9 (3), Marković 2, Savović, Krstović 7, Mačvan 16, Petrović, Borisov 22 (4), Marjanović 7, Bader.