Meni

Košarka

Šampion poveo u finalu

Partizan – Crvena zvezda 70:58 (17:16, 21:16, 15:16, 17:10), 1:0 u završnoj seriji košarkaškog plej - ofa. - Sutra drugi meč

Najlepši potez: „zakucavanje” Jana Veselog (Foto Ž. Jovanović)

Crvena zvezda je do polovine poslednje četvrtine, na otvaranju finala košarkaškog plej – ofa, držala korak sa Partizanom (54:50), koji je tada „trojkama” Veličkovića i Rašića krenuo da završi posao, čiji je kraj dugo odlagao. Prvu od tri potrebne pobede ostvario je sa 70:58 (17:16, 21:16, 15:16, 17:10), Zvezda je sutra domaćin druge utakmice (18 č, RTS 2).

U rezultatu je tako donekle iskazana razlika u kvalitetu koja je sve vreme bila vidljiva, uprkos greškama šampiona, čiji su igrači naposletku zabeležili skoro duplo veći statistički indeks korisnosti od „večitih” rivala (78:42). „Crveno-beli” su pokazali veliku borbenost, podržani od oko dve stotine svojih navijača među blizu 5.000 ljudi u „Pioniru”, i za sadržajnost predstave je sigurno šteta to što Zvezda ni ovoga puta nije imala Robertsa i Kovača.

Domaćin je brzo počeo da deli poklone i u prvoj četvrtini promašio šest slobodnih bacanja, od 15 na meču – učinak u „penalima” 50 odsto, na nivou šuta iz igre (47 %). U prvom poluvremenu je pod svojim košem dao mnoštvo lopti protivnicima, što direktno, što kroz faulove za dodatna slobodna bacanja. Bilo je i promašenih „zicera”, mada ne kao na startu treće četvrtine kada je tri puta zaredom bio neuspešan u situacijama u kojima je teže pogrešiti – najčešće Tepić koji je tek u finišu smirio ruku (tri pogotka u 13 šuteva iz igre).

Predvođen Veličkovićem i Veselim ( zbirno, realizovali 13 od 15 napadačkih akcija), Partizan je došao i do devet poena viška u drugoj četvrtini, u kojoj je, sinoć neutralisani, Zvezdin „plejmejker” Marinović (dva ubačaja iz igre, jedna asistencija, četiri izgubljene lopte) zbog prigovora dobio tehničku grešku. Nešto pre toga, sudiji Beloševiću je trener gostiju Pešić pružio ruku zato što nije sankcionisan kada je ušao duboko u teren – usledilo je odmah i rukovanje prvog arbitra sa strategom „crno-belih” Vujoševićem...

U 23. minutu iz igre je ispao drugi Zvezdin Amerikanac Ovens, koji je prilikom nesportske lične greške na Vranešu povredio Ahilovu tetivu, pa se nije vraćao. Partizanov kolos je u tom kvartalu igrao odlično (za 15 minuta devet poena, po dve blokade, osvojene lopte, asistencije i skoka, a nula u koloni grešaka). U 28. minutu bilo je 53:43, malo kasnije 53:50, a u 35. – 54:50.

„Crveno-beli” u tim momentima jesu bili pretnja, ali ipak nisu imali igrača koji bi kaznio Partizanove propuste - Štimac je sa 17 poena i 12 skokova bio prvi strelac i skakač meča, no kada on 21 put atakuje na koš jasno je da u napadu nešto ne funkcioniše. „Crveno-beli” su imali svega 36 odsto uspešnosti u šutu iz igre, a šest puta su efektno izblokirani – u dva slučaja Dragićević koji je za 28 minuta imao samo tri uhvaćene lopte (Partizan 38, Zvezda 29). Kikanović se nije „video” za 13 minuta, Bjelica nije ulazio.

- Čestitam Partizanu na pobedi – rekao je Svetislav Pešić. - Naravno da nisam najzadovoljniji, moramo da budemo mirniji da bismo pokazali kvalitet. Očekujem od vodećih košarkaša da ne prave tehničke i nesportske greške. Glavni igrač ne bi trebalo da bude magarac, kada je lav onda su svi lavovi. Imali smo disciplinu i entuzijazam, sprečili Partizanovu tranziciju u napad. Pokušaćemo da dođemo do neke pobede, videćemo za Ovensa, a Roberts i Kovač bi trebalo da budu tu ako ne za drugu, onda za treću utakmicu.

Pešić je kratko bio na meti Partizanovih navijača, a Vujošević znatno više na udaru pogrdnih povika „zvezdaša”, kojima je na poluvremenu pokazao da nastave.

– Zadovoljan sam pobedom, obezbedili smo da ne bude 3:0 za Zvezdu kao što su neki prognozirali. Bilo je više tenzije nego što sam očekivao, pokazali smo neke slabosti u igri pod imperativom pobede. Voleo bih da je bilo više publike, sve ulaznice su prodate, pa verovatno neki sa godišnjim kartama nisu mogli da dođu zbog gužve u saobraćaju – bio je Vujoševićev komentar.

Dvorana: „Pionir”. Gledalaca: 4.815. Sudije: Belošević, Jovčić (Beograd), Maričić (Kraljevo).

Partizan: Tepić 6, Milošević, Rašić 8 (dve „trojke”), Tripković 9 (2), Veličković 15 (2), Lazmi 3, Aleksić, Vitkovac 4, Božić 3 (1), Rakočević 1, Veseli 12, Vraneš 9.

Crvena zvezda: Kešelj 6 (1), Kikanović, Marković 2, Marinović 11 (1), Nedović, Stević 7, Dragićević 19 (1), Milošević, Ovens 5 (1), Štimac 17, Bakić 3 (1), Bjelica.