politika
За суботу 20. март 2010.
Најстарији дневни лист на Балкану.
Први број изашао 25. јануара 1904.
Оснивач Владислав Рибникар.
 

АНАЛИЗА ВЕСТИ

Кретање у месту

Балансирајући између Вашингтона и сопствене изборне базе која га оптужује за „капитулацију”, израелски премијер одлучио да се на десет месеци замрзне градња јеврејских насеља на Западној обали, али Палестинци му не верују
Бенјамин Нетанијаху

Под снажним притиском Вашингтона, израелски премијер делимично је победио себе и одлучио да се на десет месеци замрзне градња јеврејских насеља на окупираној Западној обали.

Чињеница да је Бенјамин Нетанијаху, због притиска сопствене деснице, избегао да у одлуку укључи и јеврејска насеља која ничу по источном, махом палестинском, делу Јерусалима одмах је изазвала негодовање палестинске власти председника Махмуда Абаса.

Конзервативни израелски премијер летос се, први пут, јавно сагласио са идејом две државе. Сада је повукао нов трочетвртински потез око јеврејских насеља, једног од кључних повода израелско-палестинских спорења.

Јасно је да Нетанијаху себе жели да представи као храброг политичара покушавајући истовремено да одговорност за умртвљени мировни процес пребаци на Палестинце. Али, све се мање-више своди на кретање у месту.

Замрзавање градње подразумева – наставак градње. То је оно што иритира Палестинце.

Шеф израелске дипломатије Авигдор Либерман, и сам насељеник Западне обале, подсећа да влада има обавезе према јеврејским насељеницима и да ће се конструкције нормално наставити после десет месеци.

Ништа необично да онда арапски посланик Кнесета Џамал Захалка каже да одлука има за циљ да завара свет. „Кад год Израел каже да ће замрзнути насеља, гради их све више.”

Палестинци не верују. Још је 2003. кабинет Аријела Шарона донео документ о суспендовању свих активности у јеврејским насељима, укључујући и онима намењеним „природном расту” насељеничке популације.

Пре тачно две године бивши премијер Ехуд Олмерт се на састанку у Анаполису обавезао да отвори мировне преговоре који се између осталог тичу и јеврејских насеља. Од тада ништа.

Бројеви су прецизни: према подацима израелског министарства одбране, у току је изградња 2.500 стамбених јединица и оне ће бити довршене. Министар одбране Ехуд Барак ових дана је одобрио градњу још 490 станова.

Откако је Обамина администрација притисла Нетанијахуа око насеља, могло се и очекивати да ће Израелац кад-тад морати да попусти пред захтевима моћног савезника. И док је премијер припремао одлуку која је дубоко у супротности са његовим уверењима, покрет јеврејских насељеника Западне обале није губио време.

Градња нових насеља је последњих месеци интензивирана. Влада је управо одобрила градњу 28 нових јавних зграда у насељима. Американцима се то неће допасти. Палестинцима још мање.

Палестински премијер Салам Фајад каже да је одлука неприхватљива све док не обухвати источни Јерусалим који Палестинци желе за главни град своје будуће државе. Главни преговарач Саеб Ерекат отворено тврди да у Нетанијахуовом потезу нема ничег новог.„Ово није мораторијум”, каже Ерекат.

Махмуд Абас (Фото АФП)
„Нажалост, надали смо се да ће се он (Нетанијаху) посветити стварном замрзавању градње како бисмо могли да наставимо преговоре. Имао је избор између насеља и мира. Одабрао је насеља.”

Ко би уопште помислио да палестински председник, озбиљно нарушеног статуса због чега је ваљда и најавио да се неће поново кандидовати, може да буде захвалан Нетанијахуу што ће се мимо замрзавања подићи нових 3.000 стамбених јединица. Да ли би могао да се олако помири са ставом Израелца да је и источни Јерусалим „недељива и вечна” престоница државе Израел?

Нетанијаху покушава да балансира између Вашингтона и сопствене изборне базе која га оптужује за попустљивост, издају и „покоравање палестинским захтевима”. Премијера пропитују и из његовог блока Ликуд.

Крајња десница подсећа Нетанијахуа да је обећао да ће се окренути од политике Аријела Шарона који је 2005. израелске војнике и насељенике повукао из Појаса Газе.„Нетанијахуова одлука о замрзавању градње је капитулација каква није виђена још од Рабина”, каже десничарски посланик Михаел бенАри, помињући бившег лабуристичког премијера Јицхака Рабина кога је десничарски екстремиста убио 1995.„Ово је срамно покоравање Махмуду Абасу”, сматра посланик Аријех Елдад из странке Ехуд Леуми.

Можда и због тога, ни израелске странке левог центра нису уверене да ће премијер и његов Ликуд успети да се изборе са партнерима на десници. У партији Кадима опрезно подржавају одлуку о замрзавању која би Израел могла да врати мировним преговорима, али подсећају да је премијер до сада много пута показао да мења одлуке које је донео.

Замрзавање градње јеврејских насеља на Западној обали, макар и привремено, постало је неопходан предуслов решења израелско-палестинског конфликта по формули две државе. Неопходан, али не и довољан. Потребно је међусобно поверење. Њега нема.

Остаје зато да се види како ће најновију фазу блискоисточног лавирања оценити Барак Обама који не крије амбицију да мировни процес реанимира из вишегодишње коме.


Бошко Јакшић
[објављено: 28/11/2009]
stampanje  posalji prijatelju



Повезани текстови