Вести дана
Штрајк не гаси струју
Јучерашња блокада пруге, којом се из Колубаре допрема угаљ за рад Термоелектране „Никола Тесла” у Обреновцу, од 14 до 16.30 часова, био је уверљив одговор на питање – има ли договора између штрајкачког одбора ТЕНТ-а и Владе Србије о повећању плата и социјалних давања. Решење којим би се задовољили захтеви радника, али и интерес владе јуче су тражили министар рударства и енергетике Петар Шкундрић и директор Електропривреде Србије Драгомир Марковић са представницима штрајкачког одбора у електрани. И после два сата разговора – нису га нашли.
Уколико данас, до поднева, влада не испуни захтеве запослених у ТЕНТ-у, штрајк упозорења биће подигнут на много виши ниво – тоталну обуставу рада свих 2.600 радника.
То, међутим, не значи да ће домаћинства и привреда остати без струје и да ће свећа бити једини извор светлости. Чак и ако се продужи штрајк у ТЕНТ-у, у коме се производи половина електричне енергије у Србији, неће бити редукције струје, јер су запослени обавезни да поштују минимум рада. Угља на стовариштима има довољно за несметану производњу најмање месец дана.
Министар Шкундрић и директор ЕПС-а Марковић обећали су да ће учинити све што је до њих како би се решио тај проблем. Рекли су да им треба време да се нађу средства. Према изјави Милована Деспотовића, председника синдиката и штрајкачког одбора ТЕНТ-а, и за њега и владине преговараче нека предложена решења су прихватљива, али док се то и не постигне, штрајк се неће прекидати.
По њему су радна одела, која нису добили у последње две године, најмањи проблем. И та ставка моћи ће да буде решена врло брзо. Највећи проблем је новац. Њега и поред два најављена поскупљења ове године од по десет одсто неће бити. ЕПС ће, како се најављује, и уз те две корекције цене забележити књиговодствени губитак од чак 20 милијарди динара.
– Управо због тога смо тражили да споразум буде „оснажен” обећањем или потписом премијера Мирка Цветковића или министарке финансија Диане Драгутиновић. То ће бити најбоља гаранција да ће потписано бити спроведено у дело – закључује Деспотовић.
Пословодство ЕПС-а и синдикат запослених у том предузећу постигли су у петак, 8. јануара, са представницима Владе Србије обострано прихватљив договор, којим су се стекли услови за одустајање од најављеног штрајка. Влада је захтеве радника синдиката ЕПС-а оценила као оправдане, с обзиром на веома добре пословне резултате тог предузећа у прошлој години, али и у превазилажењу гасне кризе када су из дана у дан постизани рекорди у производњи и потрошњи.
Последњи коментари
Svi ljud sveta žele da imaju što veću platu i penziju.Ali Vlada treba da vodi realnu politiku plata i penzija,odnosno da se ne troši više nego što može,šta god u pojedinoj državi u određenom trenutku to značilo.E sad to je kao duh koga moraš čvrsto držati u boci.Videli smo i tek ćemo videti teške posledice NEOBUZDANOG potrošačkog kapitalizma svuda u svetu a posebno u malim zemljama kao Srbija.To može dovesti do civilizacijskog sloma,-haosa,građanskih ratova,svetskih ratova,građanskih sukoba,radikalnih štrajkova,terorizma,plački,otimačina..pojava gladi u velikoj populaciji,bolesti.Zato Vlada svake države mora da vodi ODGOVORNU POLITIKU,odnosno ne sme puštati duha iz boce,pogotovo u vremenu totalne finansijske krize.Ne igrajte se barutom gospodo iz Vlade Srbije.
zakuljucak u ovom tekstu je nesuvisao, jer kako su to sindikat eps/a i vlada postigli tzv. obostrano prihvatljiv dogovor a termoelektrane su u strajku?
svaka cast ljudima u termoelektranama sto se bore za prava radnika eps i pored toga sto ih je izdao predsednik sindikata eps milan djordjevic/djokin.
SAMO NAPRED! dok sindikalci reketiraju vladu i boagte se radnici su gladni! ne odustajte od strajka!
Pre 11 godina jedan moj prijatelj je bio direktor društvene firme sa 350 zaposlenih koji su u najtežim vremenima primali redovnmo plate koje su bile više od proseka.Ali zaposleni su hteli veće plate,štrajkovali su i smenili ga.Sada u firmi radi 15 zaposlenih za mnogo manju platu.Ako Vlada Srbije počne da se "dogovara" i prihvata zahteve sindikata,bilo kojeg, biće mnogo gore nego sada,mada mnogi misle da ne može gore a greše.A za to će biti odgovorna Vlada.Reče Ivo Josipović da "neće govoriti ono što građani vole i žele da čuju i da neće obmanjivati i lagati,mada to neće biti lako",ne mogu da verujem da je teško biti ODGOVORAN I REALAN.








