Општина Чукарица прославиће у четвртак 100 година постојања. Свећице на рођенданској торти засијаће у спомен на указ којим је краљ Петар Први Карађорђевић доделио Чукарици статус општине, после отцепљења од Жаркова, о чему су се грађани изјаснили на референдуму 1911. Ова општина, са више од 190.000 житеља, према недавном попису, данас је друга најмногољуднија локална самоуправа у Србији, после Новог Београда.
– Иако је од „отцепљења” од Жаркова прошао читав век, антагонизам између Жарковаца и Чукаричана није утихнуо. И дан-данас ће вам Жарковчани рећи да се Чукарица налази на на њиховим, жарковачким њивама – објашњава уз осмех Милан Тлачинац, председник општине Чукарица.
Чукарица је ушушкана између Саве, Аде Циганлије, Кошутњака и Липовичке шуме и простире се на територији од око 15.650 хектара.
– Ту је читав спектар насеља, од урбаног дела, какво је Баново брдо до шумадијских села као што је Руцка. Велики број становника последњих година доселио се на нашу општину, па радује податак да смо ове године у први разред уписали 1.850 малишана. Имамо 16 основних школа, толико нема ниједна општина у граду – наглашава Тлачинац.
Проблеми које имају становници других општина, муче и Чукаричане.
– Нерешено питање канализације свакако погађа највећи број становника, али изградњу мреже можемо решавати само у сарадњи са градом јер то једна од највећих инвестиција – каже Тлачинац.
Остало је, напомиње он, и да се изгради пут, који би уместо постојећег, атарског, спојио Велику Моштаницу и Остружницу,и да се направи саобраћајница која би Железник и Сремчицу спојила са обилазницом.
– Изградња путне мреже успорена је због нерешених имовинскоправних питања и захтева неких од власника њива да добију одштету којом би обезбедили чукунунуке, што је нереално. Још један од проблема на општини је и клизиште у Умци. Решавање подразумева изузетно велика улагања. Циљ нам је да пронађемо неко решење јер је санација готово немогућа – истиче Тлачинац.
Један од најважнијих пројеката који ће унапредити живот на Чукарици је изградња Моста на Ади.
– Овим мостом, кога ми зовемо Чукарички, директно смо повезани с Новим Београдом, тако да из Пожешке за пет, шест минута стижемо до трговачких и пословних центара. На добитку су и млади јер ће после концерата у „Арени” моћи пешке да се врате кући – рекао је Тлачинац.
У последњих неколико година на општини је изграђено неколико вртића у којима је смештено више од 400 малишана чиме су проблеми са смештајем деце у вртиће умањени. Чукарица је и јединствена због подршке уметницима.
– Недавно нам је у склопу манифестације „Јесен на Чукарици” гостовао Дадо Топић и сала културног центра била је крцата. Пуна је и када су концерти класичне музике што многе чуди, али је тако – напомиње Тлачинац.
Општина је у три последње године највише уложила у одржавање школа – око 120 милиона динара.
– У следећој години настављамо са уређењем школа, за то је планирано око 30 милиона динара и помагаћемо граду у обнови домова здравља – истиче Тлачинац.
----------------------------------------------
Чех први председник
Први председник Чукарице био је Чех, Новак, индустријалац. Доласком у Србију он је променио презиме у Новаковић. Његов директни потомак је, преко мајке Оливере, режисер Горан Марковић, коме је Новаковић био прадеда.
----------------------------------------------
Кафана „кумовала” имену Чукарице
Чукарица је добила име по кафани која се налазила на простору данашње шећеране. Држао ју је у другој половини 19. века човек чији је надимак био Стојко Чукар. По њему су је звали Чукарева кафана, била је веома популарна и у њу су свраћали путници и из правца Обреновца, али и данашње Ибарске магистрале.
----------------------------------------------
Брдо Матије Бана
Баново брдо добило је име по нашем познатом књижевнику и дипломати Матији Бану, који је на овом простору купио имање и населио се, а свој нови дом прозвао Бановац. Простор око његовог имања који се некада називао Голо брдо или Ордија почели су насељавати имућнији људи. На имањима су узгајали винову лозу и садили воћњаке, а своје ново окружење по Матији Бану прозвали Баново брдо.