Poslednja izmena 23:35

Debakl na kraju 2006.

Autor: S. R.četvrtak, 28.12.2006. u 23:15
Шамар у Баскији: ваздушни дуел Жигића и Лабаке (Фото ЕПА)

Fudbalska reprezentacija Srbije katastrofalno je završila kalendarsku godinu, pošto je u prijateljskom susretu sa španskom pokrajinom Baskijom, na stadionu "San Mames" u Bilbau, doživela debakl izgubivši čak sa 4:0 (2:0). Prvi stranac na mestu selektora našeg najboljeg državnog tima Bask Havijer Klemente popio je prvu gorku pilulu na ovoj funkciji i dobio prvi "šamar" upravo od svojih sunarodnika.

Domaćin je, kao i obično, bio silno motivisan i surovo kažnjavao sve propuste u igri "crvenih", koji se jednostavno nisu mogli prepoznati. Iako u znatno podmlađenom sastavu naši igrači nisu pokazali gotovo ništa, pa su pobedonosne najave od prethodnog dana delovale smešne i neozbiljne.

Lepu akciju izveli su Baskijci u 32. minutu, kada je Iraola pokušao da izigra našu odbranu, usledila je dobra intervencija Duljaja, a onda je Bask startovao s leđa, naš kapiten pao i sa obe ruke uhvatio loptu, a arbitar Pereiro bez dvoumljenja pokazao na belu tačku. Bunili su se srpski fudbaleri, naročito kapiten Duljaj, ali promene odluke nije bilo. Jeste je bio neumoljiv i pogodio levi donji ugao za vođstvo Baskije 1:0. Do drugog gola domaćin je stigao već u 40. minutu. Iskusni Ursaiz je iskoristio činjenicu da je odbrana "crvenih" slabo postavljena i izvanredan centaršut sa desne strane lako glavom smestio iza leđa nemoćnog Avramova.

U poluvremenu su oba selektora izvršili po šest izmena. Učinilo se da će srpski reprezentativci uspeti da poprave utisak, pogotovo kada je Milovanović sjajno šutirao glavom posle ubacivanja Krasića, ali je golman Valjeho maestralno intervenisao. Definitivna odluka o pobedniku pala je u 60. minutu. Baski su izveli udarac sa ugla, a Sarijegi je bio brži i spretniji od našeg čuvara mreže i sa svega pet metara temenom poslao loptu u gol.

Poslednju i to najbolju priliku "crveni" su imali u 65. minutu. Krasić je bio u nezadrživom prodoru, Martinez je startovao s leđa, pa je arbitar ponovo pokazao na jedanaesterac. Udarac Đokića golman Valjeho je odbranio.

Konačan rezultat je postavljen u 87. minutu. Aduriz je, pored Ivanovića, ubacio loptu sa leve strane, katastrofalno je reagovao Tošić i promašio je, ona je stigla do Urange, koji je iskosa snažnim i preciznim udarcem povisio na ubedljivih 4:0.

Ovaj meč trebalo je da posluži Klementeu da isproba mlađe igrače pred nastavak kvalifikacija, pa ako bude izvukao pouke iz debakla, on će se ipak brzo zaboraviti.

Stadion: "San Manes". Gledalaca: 35.000. Sudija: Fereiro (Bilbao). Strelci: 1:0 Jeste iz penala u 32, 2:0 Ursais u 41, 3:0 Sorijegi u 61, 4:0 Urande u 87. Žuti kartoni: Marković, Lomić (Srbija).

BASKIJA: Iragizaz, Rekarte (od 63. Ćavi Martinez), Garido, Labaka, Prijeto (od. 46. Sorijegi), Garitano (od 46. Aranbur), Ečeberija (od 46. Ćavi Prijeto), Iraola (od 46. Gabi Londo), Jeste (od 46. Urande), Aitar (od 46. Srijeps), Ursais (od 46. Aduraz).

SRBIJA: Avramov, Marković (od 46. Rukavina), Stepanov, Ivanović, Tošić, Duljaj (od 46. Smiljanić), Kovačević (od 46. Milovanović), Ergić (od 46. Babović), Krasić, Trišović (od 46. Lomić), Žigić (od 46. Đokić).