Utorak, 09.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Trinaesta „Animanima” u Čačku

Na festivalu će, počevši od danas, biti prikazano 40 kratkih filmova iz 17 država
Trinaesta „Animanima” u Čačku
Плакат фестивала

Čačak – Trinaesti međunarodni festival animiranog filma „Animanima 2019” počinje danas u Domu kulture u Čačku i završava se 7. septembra. I ovo festivalsko izdanje, kao i sva prethodna, ostvaruje se uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

U konkurenciji za Gran-pri „Animanime”, „Zlatni štift”, i druge festivalske nagrade, na pet projekcija glavnog takmičarskog programa biće prikazano četrdeset kratkih animiranih filmova iz sedamnaest zemalja, među kojima i novi filmovi poznatih svetskih autora, Portugalke Režine Pesoe, mađarskog reditelja Geze M. Tota, Korejka Dahe Džeong, Donata Sansonea iz Italije. Takmičarski program C&A Special donosi izbor animiranih TV reklama i muzičkih videa – saopštila je uprava festivala.

Program „Portret animatora” posvećen je autoru animiranog serijala „Bendito mašine”, animatoru iz Španije, Đosiju Malisu. Paola Bristot je selektorka programa „Savremena italijanska animacija”, a Frank Dion programa „Studio u gostima” u okviru koga se predstavlja studio „Papi3D” iz Pariza. Njih troje će ujedno biti i članovi „Animaniminog” međunarodnog žirija.

Tradicionalni program najboljih studentskih i diplomskih filmova ove godine dolazi s uglednog Univerziteta umetnosti Moholji-Nađ (MOME) iz Budimpešte, odnosno njegovog odseka za animaciju „MOME Anim”. Iz Mađarske stiže i izuzetno dugometražno animirano ostvarenje, priča o neobičnom sakupljaču umetničkih dela, „Ruben Brant, kolekcionar”. Vredan dokumentarac „Magia rusika” izraelskih autora Jonatana i Maše Zur podsetiće na Fjodora Hitruka, Jurija Norštajna i druge velikane ruskog animiranog filma.

Ljubiteljima „devete umetnosti” organizatori preporučuju izložbu pripremljenu u čast autorima i junacima kultnog stripa „Alan Ford”, povodom pedeset godina od izlaska prve sveske. Ni ove godine neće izostati master klasovi i predavanja „Animaniminih” gostiju za studente animacije, kao ni festivalska radionica, koju će voditi Uroš Krčadinac, a tema su video-igre.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.