Kragujevac – Oprema „Huaveja”, vredna dva miliona evra (donacija NR Kine), stigla je u Kragujevac i ovih dana se montira u data-centru u kome će biti pohranjeni podaci svih gradskih uprava, preduzeća i ustanova. Data-centar će biti pušten u rad u novembru. Ovo je za „Politiku” izjavio Danilo Savić, gradski većnik za informacione i komunikacione tehnologije, elektronsku upravu i „Pametan grad”, koji je ujedno i predsednik komisije za formiranje kragujevačkog data-centra.
– Reč je o primarnom data-centru koji će služiti za čuvanje podataka grada Kragujevca. U tom centru, dakle na jednom mestu, biće smešteni podaci svih gradskih uprava, preduzeća i ustanova čiji je osnivač lokalna samouprava. To će Kragujevčanima omogućiti da brže i lakše dobiju uslugu koja im je potrebna, bez odlaska na šaltere. Bićemo spremni da data-centar pustimo u rad 15. novembra, ali će zvanično otvaranje biti upriličeno možda nešto kasnije, najverovatnije 28. novembra kada bi kineska ambasadorka Čen Bo u Kragujevcu trebalo da prisustvuje otvaranju fabrike kompanije „Janfeng” – kaže Savić.
Formiranje kragujevačkog data-centra biće sprovedeno u dve faze. Prva podrazumeva popis i instaliranje opreme pristigle iz Kine, a druga fizičko i softversko povezivanje svih gradskih uprava, preduzeća i ustanova s data-centrom. Ta druga faza bi, prema Savićevim rečima, trebalo da bude završena sredinom naredne godine.
– Javna preduzeća i ustanove moraće fizički da budu povezana s data-centrom, optičkim kablovima. Koristićemo kablove „Telekoma”, tamo gde je to moguće, a negde ćemo kablove morati da razvučemo preko zgrada. Posle toga sledi softversko povezivanje i prebacivanje podataka u data-centar. Ceo posao bi trebalo da bude završen sredinom naredne godine – procenjuje naš sagovornik.
Javno stambeno preduzeće, koje Kragujevčanima šalje račune za komunalne usluge, biće među prvima koje će biti povezano s data-centrom.
– To preduzeće svakog meseca pošalje 65.000 računa samo fizičkim licima. Podaci o obavezama Kragujevčana ubuduće će biti ažurirani u data-centru i neće se više dešavati da neki račun bude izdat petog u mesecu, a da na kućnu adresu stigne posle 15 dana. Svi podaci u data-centru će se obrađivati deset puta brže nego dosad. Zaposleni u Javnom stambenom preduzeću ostaće na svojim radnim mestima, samo će lice zaduženo za softversku obradu podataka preći u data-centar. Tako će biti sa svim preduzećima – objašnjava većnik Savić.
Rad gradskih uprava, preduzeća i ustanova svakako će biti efikasniji s data-centrom, ali šta će reći Kragujevčani kada čuju da će se podaci o njima čuvati na istoj adresi gde je i sedište Bezbednosno-informativne agencije u ovom gradu, u Ulici Save Kovačevića.
Kontejener „Huaveja”, s računarima u kojima će biti pohranjeni podaci o građanima, smešten je, zapravo, u ograđenom dvorištu objekta u kome odnedavno radi odeljenje BIA u Kragujevcu.
Gradski većnik Savić kaže da se komisija na čijem je čelu prilikom izbora lokacije za data-centar rukovodila isključivo tehničkim i bezbednosnim razlozima.
– Naš tim čine profesionalci, uglavnom internet stručnjaci, i uopšte nam nije palo na pamet da bi lokacija koju smo odabrali mogla biti problematična. Sad, kad razmislim, to možda može biti malo degutantno, ali za objekat Bezbednosno-informativne agencije u centru Kragujevca smo se opredelili samo zato što je blizu Skupštine grada, fizički je maksimalno zaštićen i pod nadzorom je 24 sata. Radnici Bezbednosno-informativne agencije ne mogu da ulaze u kontejner s računarima, a podatke o građanima, ako su im potrebni, mogu da prikupe na drugim mestima – navodi naš sagovornik.
Osim gradskog data-centra, u Kragujevcu se, u radnoj zoni „Feniks”, na ulazu u grad s Koridora 10, uveliko gradi i državni data-centar u kome će biti pohranjeni podaci od nacionalne važnosti. Kineski „Huavej” ima nameru da tu formira svoj regionalni data-centar za južnu i jugoistočnu Evropu. Reč je o investiciji vrednoj gotovo 40 miliona evra.