Srećemo ih u haustorima, podzemnim prolazima, u blizini kontejnera, u kućicama koje su im pokraj naših zgrada napravili neki dobri ljudi, a kako zima sve jače steže, sigurno ovih dana su sve češće i u vozilima gradskog prevoza. Sa spuštanjem žive u termometru, ulični psi su u sve težoj situaciji, i da bi preživeli ovaj hladan period, neophodna im je naša pomoć.
– Trudim se da svi psi o kojima brinem u toku zime uvek imaju svežu hranu i često promenjenu vodu, koja mnogo brže ledi. Jer da bi dočekali proleće, neophodno im je da kao i mi pojačaju ishranu i dobiju više energije da preguraju hladnoću – kaže Zorana koja hrani nekoliko pasa u svojoj ulici na Zvezdari.
Ovo doba godine nije omiljeno ni kućnim ljubimcima. Bez obzira na to što, za razliku od „rođaka” sa ulice, oni dane provode u toplim stanovima i sa porodicama koje se staraju da im nikad ne zafali nijedan obrok, i o njima se mora pojačati briga.
Portali posvećeni ljubimcima otkrivaju da hladnoću najteže podnose kratkodlaki psi, poput šnaucera ili čivava, kojima bi u toku šetnje obavezno trebalo obući kaputiće ili džempere. Za kuce koje imaju svoje kućice napolju, prostor u kome borave trebalo bi izolovati od hladnoće stiroporom, senom, toplim prostirkama...
Mezimcima, osim ako nisu štenci, ne smemo izostavljati šetnju čak i ako je napolju sneg, jer kako im uskratiti radost trčanja i valjanja u belom pokrivaču. Problem je što je većina ulica i javnih površina prekrivena solju i drugim supstancama koje se koriste za otopljavanje snega i poledice. Jastučići na šapama ljubimaca su osetljivi, a pošto psi obožavaju i da lickaju sami sebe, trebalo bi voditi računa da im se uvek, pri ulasku u kuću, mlakom vodom operu i peškirom obrišu noge i stomak.