Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PREDSEDNIK SRBIJE NA SAMITU „BRDO-BRIONI“ U DRAČU

Vučić: Za Srbiju proširenje EU ostaje jedan od prioriteta

U Draču je danas počeo samit Procesa Brdo-Brioni, na kome će šefovi država učesnica Procesa razgovarati o jačanju evropske perspektive celog regiona
Vučić: Za Srbiju proširenje EU ostaje jedan od prioriteta
Регионални лидери на самиту у Драчу (Танјуг)

DRAČ - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, koji u Draču učestvuje na samitu Procesa Brdo-Brioni, istakao je da Srbija ostaje posvećena naporima da proširenje EU ostane jedan od prioriteta i dodao da je uveren da širenje Unije treba da ostane jasno upisano u agendu Zapadnog Balkana.

"Iako nas čekaju brojni izazovi, Srbija ostaje posvećena naporima da proširenje EU ostane jedan od prioriteta, a ne sporedna tema. Očekujem da Proces Brdo-Brioni donese jasne zaključke, jer samo iskrenost i doslednost u pristupu svih strana, donose procesu trajnu održivost i poverenje zemalja regiona", naveo je Vučić na Instagramu.

Istakao je da je uveren da širenje Unije treba da ostane jasno upisano u agendu Zapadnog Balkana i da otvorene perspektive članstva u EU predstavljaju snažan pokretač reformi, dolazak novih investicija i ekonomskog rasta.

"Na tom putu, Srbija će uvek biti pouzdan i odgovoran partner EU", naglasio je predsednik Vučić.

Na samitu Procesa Brdo-Brioni u Draču učesnici će razgovarati o jačanju evropske perspektive celog regiona i ubrzanju procesa pristupanja Evropskoj uniji, jačanju regionalne stabilnosti i dobrosusedskih odnosa, kao i o ekonomskoj i društvenoj transformaciji zemalja Jugoistočne Evrope.

 

U Draču počeo samit Procesa „Brdo-Brioni“

DRAČ - U Draču je danas počeo samit Procesa Brdo-Brioni, na kome će šefovi država učesnica Procesa razgovarati o jačanju evropske perspektive celog regiona i ubrzanju procesa pristupanja Evropskoj uniji, jačanju regionalne stabilnosti i dobrosusedskih odnosa, kao i o ekonomskoj i društvenoj transformaciji zemalja Jugoistočne Evrope.

Na samitu učestvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji će se učesnicima obratiti nakon uvodnih reči domaćina - predsednika Albanije Bajrama Begaja, Hrvatske Zorana Milanovića i Slovenije Nataše Pirc-Musar.

Posebna pažnja na samitu biće posvećena zadržavanju mladih ljudi pružanjem boljih mogućnosti za život i rad, kao i jačanju saradnje u oblasti zapošljavanja, saopštili su organizatori.

Očekuje se prihvatanje Zajedničke deklaracije šefova država učesnica Procesa Brdo-Brioni, kojom bi se potvrdila posvećenost podršci evropskim integracijama i inkluzivnoj saradnji sa ciljem mirne, snažne, stabilne, prosperitetne i ujedinjene Evropske unije, i potvrdio nastavak promocije dobrosusedske saradnje.

Na sastanku učestvuju i predsednik Crne Gore Jakov Milatović, članovi Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, Denis Bećirović i Željko Komšić, predsednica Makedonije Gordana Siljanovska Davkova i predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani.

Proces Brdo-Brioni je regionalna inicijativa koju su pokrenuli predsednici Slovenije i Hrvatske s ciljem jačanja saradnje i dijaloga među zemljama Zapadnog Balkana, kao i podrške njihovom približavanju Evropskoj uniji.

Osnivači inicijative su nekadašnji predsednici Slovenije i Hrvatske, Borut Pahor i Ivo Josipović.

Naziv inicijative potekao je od mesta gde je održan prvi sastanak - Brdo kod Kranja (Slovenija) i Brioni (Hrvatska).

Samit se smatra dopunom Berlinskom procesu i drugim međunarodnim inicijativama koje imaju za cilj integraciju Zapadnog Balkana u EU a, takođe, pruža platformu za otvorene razgovore o sporovima i izazovima unutar regiona.

Sastanci u okviru Inicijative Brdo-Brioni održavaju se svake godine od 2013, a poslednji je održan prošle godine u Tivtu, u Crnoj Gori.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mila
Vučićev nastup pokazuje doslednost u politici otvorenosti i saradnje sa svim zemljama Zapadnog Balkana.
jana
Evropska perspektiva je ključni podsticaj za ekonomski rast i dolazak stranih investicija u Srbiju.
Ana
Tako je..
Dejan
ЕУ интеграције доносе боље стандарде, инвестиције и јачање институција. Подршка за наставак тог пута!
Хајдук Вељко
А,други приоритети су БРИКС,Русија,Америка,Кина...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.