Петак, 03.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Језеро Ћелије ће бранити и багери

Језеро Ћелије ће бранити и багери
Једна од акција чишћења приобаља језера Ћелије (Фото Р. Станковић)

Крушевац – Ове седмице, на снагу је ступила одлука Скупштине града Крушевца о проглашењу подручја вештачког језера Ћелије „пределом изузетних одлика”, а Јавном комуналном предузећу „Водовод” поверено је да управља тим подручјем.

Заштићена зона обухвата 3.967 хектара. У првом степену заштите, око водозахвата, налази се 200 хектара, у другом 341 хектар, а трећи степен заштите се примењује у ширем подручју око акумулације (3.426 хектара).

Пред „Водоводом” је сада задатак да успостави и одржава строжи режим према бројним потенцијалним загађивачима језера, од власника дивљег викенд насеља, преко пољопривредника који употребљавају пестициде на парцелама у зони заштите до риболоваца који лове из моторних чамаца и прихрањују рибу у зони водозахвата. Ово јавно предузеће ће се старати и о контроли сливног подручја, укључујући и строгу забрану градње, одлагања отпада, и крчења и сече околних шума. „Студија о заштити природног добра Ћелије” дозвољава развој туризма на језеру, уз обавезу заштите високог квалитета воде и заштите ретких биљних и животињских врста.

Иначе, о уклањању нелегално подигнутих викендица у појасу водозахвата на језеру Ћелије у Крушевцу се расправља већ годинама, а према речима градоначелника Драгана Аздејковића, успостављање прве зоне заштите подразумева доношење одлуке Скупштине о њиховом рушењу.

– Од 2004. године, нисмо дозволили да крај језера буде подигнут ниједан објекат, већ смо реаговали у раној фази такве „дивље” градње. С оваквом праксом ћемо наставити, управо крајем ове седмице Комунална инспекција ће обавити рушење објекта на обали језера, чија је градња започета без дозволе. О условима за уклањање викендица подигнутих пре 2004. године одлуку ће морати да донесу Градско веће и Скупштина града – закључује градоначелник Аздејковић

Р. Станковић

--------------------------------------------------------

Резервоар пијаће воде

Вештачко језеро Ћелије настало је од 1971. до 1978. а градили су га учесници Омладинске радне акције „Морава”. Налази се на двадесетак километара од Крушевца према Брусу и представља брану за заштиту хидроцентрале на Ђердапу од замуљивања. Касније је установљено да може да послужи и за водоснабдевање: питку воду сада одавде добија стотинак хиљада житеља крушевачког краја, а сачињен је и пројекат проширења и реконструкције капацитета Фабрике воде у Мајдеву, па ће воду са ове хидроакумулације у догледној будућности добијати близу 200.000 становника Крушевца, Бруса, Трстеника, Ћићевца и Варварина.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.