Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Грчке пилоте заслепљују ласером

Грчке пилоте  заслепљују ласером
Тежак за слетање: аеродром Диагорас на Родосу

Од нашег дописника
Атина, августа – Удружење грчких пилота у цивилном саобраћају затражило је хитну помоћ надлежних органа у страху да ће се због на изглед безопасних играрија десити – авионска катастрофа. Због краткотрајне заслепљености пилота ласерским снопом, више полетања и слетања авиона на грчким аеродромима могло је да се заврши трагично.

Узрок свему је ласерски сноп којим се последње две године „играју” млади у Грчкој. Наиме, ласерско светло, најчешће из тзв. ласерске оловке која се код уличних продаваца купује за 15 до 40 евра могу на неколико секунди да заслепе оног у кога се упере. Реч је о врло јаком светлу, нарочито уколико се употребљава у мраку. Несавесни власници ове кинеске играчке, а реч је углавном о младима до двадесет година, играју се са пилотима. Ласерски сноп усмеравају ка кабини авиона који су довољно ниско, дакле, на узлетању или слетању. С обзиром да је тада у авиону увек угашено светло и да је то тренутак када пилоти треба да виде писту, тренутно заслепљивање од неколико секунди може да буде – кобно.

„Заслепљивање пилота у тренутку спуштања на писту, и лаику је то јасно, може да буде узрок катастрофе нарочито у летњим месецима када у Грчкој дувају веома јаки ветрови, до шест бофора. Плашимо се и да помислимо на последице које може да проузрокује неозбиљност људи”, каже Јоргос Константелос, председник Удружења пилота у цивилном саобраћају. „Апеловали смо, обраћали се медијима, у целу акцију је укључена и полиција али ’играње са земље’ се наставља.”

Речи пилота нису претеривање јер и ваш извештач је више пута видео како црвени ласерски сноп шара небом изнад Атине у тренутку док је неки од авиона ниско. За последње две године, кажу пилоти али и надлежни полицијски органи, регистровано је на десетине озбиљних ситуација које је изазвало заслепљивање посаде ласером. Званично се саопштава да је само ове године било тридесетак инцидената. Два последња случаја забележена су на острвима Родос и Крит. Полиција је ухапсила двојицу младића који су сачекивали домаће летове, усмеравали у пилотску кабину ласерски сноп са оловке коју су купили на улици и тако се – забављали. Њихова радост била је огромна кад су у једном случају, чак, до те мере омели посаду да је на мали аеродром, авион слетео тек из другог покушаја. Људи из авијације знају шта то значи и какве је последице могло да изазове, али је немогуће, кажу у полицији, открити све ласере и службеним путем спречити нешто што се не може сматрати игром и нормалним понашањем. Наиме, пред истражним судијом је још један младић из Ираклија на Криту, њих неколико на Крфу... У свим случајевима реч је о тинејџерима и, како они кажу, безопасној играчки коју су мислили да поседују.

Мало ко у то верује исто као и у могућност да је постојала озбиљна намера да се угрозе животи стотине путника. Ове оловке купљене као играчке обично су се користиле на фудбалским стадионима са намером да се заслепи противнички играч у акцији, нарочито пред голом. Последњи пут су у масовној употреби биле за време децембарских нереда у Атини и широм Грчке када су употребљаване против полиције.

Било како било, али полиција је на аеродрому у Солуну организовала посебне патроле које покушавају да, колико је то могуће, спрече несaвесне Грке. Јасно је да је са земље од тога мала корист јер се ласерски сноп усмерава према небу, према авиону и може да буде – касно. Озбиљни инциденти десили су се у последњих неколико дана када су пилоти на лету за Родос приликом спуштања неколико секунди били практично – слепи.

„Било је страшно! Био је то вечерњи лет и спуштање на аеродром који никако не спада у лаке, због своје конфигурације, локације, ветрова. У кабини је био мрак, пред нама осветљена писта, слушамо упутства из торња, концентрација максимална... Већ је земља ту, пред нама и у том тренутку неочекивани сноп црвене светлости... Схватам да не видим! То је трајало неколико секунди, онда се вид разбистрио. Не треба да објашњавам колико су те секунде биле дуге и шта је после тог краткотрајног слепила могло да се догоди”, испричао је пред ТВ камерама пилот са лета за Родос, истински потресен и како је признао – уплашен! Његово лице остало је за ТВ гледаоце у мраку, његово име, такође... Али његове колеге које стрепе од несавесних са земље, целу причу су добро разумели.

Јасмина Павловић-Стаменић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.