„Ибарске” пуштене низ Ибар
Краљево – Прошлог петка, на киосцима се није појавио локални недељник „Ибарске новости“, јер је рачун истоимене информативне куће био у блокади, па није било могуће платити услуге штампарији. Радио и телевизија, које послују у оквиру „Ибарских новости“, емитују редуковани програм, а због дуга од око 400.000 динара „Електродистрибуција“ прети да ће им искључити струју.
Тако укратко изгледа ситуација у „Ибарским новостима“, после јануарског поништења приватизације и вишемесечне агоније. Уз све то, кућа је остала и без готово половине запослених, тачније, њих 30 од 68 се одлучило да уз скромну отпремнину напусти радно место. Поједине редакције су готово опустеле, па је упркос покушају кадровског прегруписавања само питање дана када ће локални радио и регионална ТВ доживети тужан крај.
Подсетимо, „Ибарске новости“ су својевремено продате Остоји Тегетлији, власнику аутопревозничког предузећа у Врњачкој Бањи, који се брзо покајао и од свега дигао руке остављајући предузећу дугове. После преласка фирме у надлежност Акцијског фонда, запослени су од градске власти тражили месечну апанажу од 800.000 динара на име услуга информисања, као што је, рецимо, пренос скупштинских заседања. То би им, тврдили су, помогло да одблокирају рачун, а исказали су и спремност да одложе потраживања плата. Према њиховој рачуници, уз рационално смањење броја запослених, зарадом на тржишту могли би да враћају дугове (око 40 милиона динара) и наставе са радом... Но, тај предлог власт није прихватила уз образложење да нема пара, да на такву сарадњу и новац из градске касе имају право и друге, приватне телевизије. Без сумње, један од разлога да се предлог одбије био је и незадовољство краљевачких челника због оштрих критичких прилога новинара ТВ Краљево, што су поједини функционери и јавно признали.
Било како било, сада је питање шта даље, у ситуацији када новог купца нема иако је фирма, због пада рејтинга гледаности, слушаности и читаности, све јефтинија.
– Највероватније ће за „Ибарске новости“ бити покренута нека врста стечаја. Сигуран сам да ћемо сачувати локални лист оснивањем новог јавног предузећа са десетак запослених. Те новине ће, можда, имати мало другачије име – каже за „Политику“ Миломир Шљивић, председник градске скупштине у Краљеву и председник радне групе за решавање статуса ове краљевачке информативне куће.
Међутим, није се само власт досетила да покрене лист, чији би назив и изглед асоцирали на „Ибарске новости“, и тиме пред читаоце изађе са капиталом шездесетогодишње традиције ових локалних новина. Како дознајемо, већ наредне недеље, дабоме у петак, један такав лист ће се појавити у продаји...
Мирољуб Дугалић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


