Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Богдановић: Кукњава не решава проблем

Богдановић: Кукњава не решава проблем
Горан Богдановић

Поводом захтева епископа рашко-призренске епархије Артемија да би држава, првенствено Министарство за Косово и Метохију, требало да кажу како да се системски реши проблем са снабдевањем струјом косовскометохијских манастира, министар за КиМ Горан Богдановић каже за „Политику” да ово министарство „уз поштовање државне политике и у сарадњи са другим ресорним министарствима тражи решење” које ће довести до укључења струје свим манастирима.

У недељу, пет дана пошто је струја искључена Пећкој патријаршији, овај манастирски комплекс је добио електричну енергију.

Владика Артемије је у интервјуу у јучерашњој „Политици” рекао да је игуманија потписала уговор са Косовском енергетском корпорацијом, али да он то неће учинити пошто би тај потпис значио признавање једнострано проглашене независности Косова и да ће монаси живети уз свеће и кандила.

Богдановић је јуче навео да Министарство за КиМ не жели да користи кризу за медијску промоцију, већ ће се у јавности ускоро појавити са конкретним резултатима.

„Министарство свакодневним активностима и контактима на терену покушава да овај проблем што пре трајно реши”, рекао је Богдановић.

Владика Артемије је рекао да је епархија рашко-призренска више пута тражила решење од ресорног министарства, али да никада нису добили званичну препоруку да ли да потписују или не уговоре којима КЕК условљава поновно пуштање електричне енергије. Он је рекао да није добро да држава ћути и не нуди никакво решење.

Министар Богдановић је нагласио да манир Министарства за Косово и Метохију није да у „кризним ситуацијама подлегне емоцијама и да се оглашава оптужбама, жалопојкама и празном причом по медијима, већ да конкретним потезима у сарадњи са свим релевантним чиниоцима, од ресорних министарстава до представника међународне заједнице, решавамо конкретан проблем”.

„Само такво деловање, а не кукњава и седење скрштених руку је одговорна политика према народу који доле живи”, закључује Богдановић.

Б. Митриновић

-------------------------------------------------------------

Јакшић: Београд је неискрен према Космету

„Београд има чудан приступ да је питање струје проблем локалних Срба, а не Министарства за КиМ. Ако сви проблеми постају проблеми локалних Срба, онда се поставља питање сврсисходности постојања министарства”, каже функционер ДСС-а и потпредседник Заједнице српских општина Косова и Метохије Марко Јакшић.

Он сматра да владика Артемије сасвим исправно поступа, јер неће ни на који начин да угрози државност Србије. На питање да ли мисли да и поделе у СПЦ лоше утичу на српско становништво, Јакшић каже да је неопходно да постоји јединствена национална политика.

„Београд има пасиван и неискрен однос према стварању албанских државних институција које се развијају”, сматра он.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.