Уторак, 16.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нови грип напада плућа

Нови грип напада плућа
Мере превенције од новог грипа још нису потребне (Фото Танјуг)

У Србији већ три недеље нема нових лабораторијски потврђених случајева оболелих од новог типа вируса A – H1N1.

Тако је, закључно са јучерашњим даном, према подацима Националне референтне лабораторије за респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, до сада укупно потврђен 131 оболели.

Међутим, члан радне група за пандемију, епидемиолог професор др Бранислав Тиодоровић каже како ова званична статистика говори само да у Србији тренутно немамо компликованих, тешких или средње тешких случајева оболелих, које би захтевали лечење у болници, али да заражених од овог грипа сигурно има и да он није нестао.

Наша срећа је, по речима др Тиодоровића, што оболели, међу којима је доста оних који су стигли са летовања у Грчкој, нема болесника са тежом клиничком сликом.

У Европи је број оболелих достигао 50.470, од којих је 136 умрло, а у свету је од нове врсте вируса грипа до сада регистровано око 277.000 оболелих, а умрло је 3.200 људи.  

У међувремену са Империјал колеџа у Лондону стигла је вест да је нови грип опаснији по плућа него сезонски.

Научници су вирусу новог грипа изложили 96 различитих рецептора у организму и дошли до непобитног закључка да нови вирус има способност да се веже за посебне молекуле – рецепторе, смештене дубоко у унутрашњост плућа.

То аутоматски доводи до тежих клиничких слика и упала плућа. Док класични, сезонски грип продире претежно у ћелије које се налазе у носу, грлу и горњим дисајним путевима, па су уобичајени, свима нама добро познати симптоми грипа – цурење носа, болно грло и сув кашаљ – вирус новог соја грипа је опаснији.

Он се, каже се у истраживању, учвршћује на већи број рецептора и продире у ћелије које се налазе дубље у плућима, па су пнеумоније оно што овај грип чини посебно опасним.

Професор Тиодоровић потврђује да је временом са повећањем броја оболелих постало јасно да је карактеристика новог соја да продире дубље у ћелије и да брже изазива упале плућа.

Због те карактеристике у већем су ризику да тешко оболе дијабетичари, хронични плућни болесници, оболели од кардиоваскуларних болести, гојазни, али и деца.

Зато епидемиолози препоручују да се овим групама људи, али и деци до 14 година и младим људима, који су чешће на удару новог грипа, обрати већа пажња при дијагностицирању и лечењу.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.