Вордсворт: Корак по корак до Европе
Разумемо циљ Србије да се прикључи Европској унији и разумемо фрустрацију због процеса који траје, али приступање ЕУ треба да иде корак по корак како се не би повећао ризик од одбијања кандидатуре – истакао је Стивен Вордсворт, амбасадор Велике Британије у Србији на панел-дискусији организованој у оквиру 12. међународне летње школе демократије.
Иако ће, према свим најавама из Брисела, грађани Србије од 2010. без виза путовати у земље ЕУ, на олакшице тог типа, када је реч о Великој Британији, мораће ипак да сачекају до 2011. године, будући да владина агенција процене могућности конкретних земаља за визне олакшице ради на четири године. Коначна одлука о стављању наше земље на ову листу биће, међутим, донета тек после британских избора, који ће се одржати следеће године.
Иван Вејвода, извршни директор Балканског фонда за демократију, рекао је да дилема да ли Србија може да поднесе кандидатуру за чланство до краја године може да буде решена већ данас, „уколико нам јаве да је ухапшен Ратко Младић”.
– После потписивања Уговора о стабилизацији и придруживању процес да Србија настави даље кретање према европским интеграцијама подржава 26 земаља – чланица ЕУ. Постоји могућност да се споразум примени и да се кандидатура преда до краја године, што је недавно и најавио Вук Јеремић, српски шеф дипломатије – истакао је Вејвода и додао да је веома важно да се сви кораци предузимају у договору са ЕУ.
Професор Спирос Економидис, заменик директора Хеленског центра, мисли да је евидентан процес успоравања даљег ширења ЕУ и да европска перспектива земаља не мора нужно да значи да ће свака од њих постати чланица ЕУ. Према његовој оцени, важно је да земље западног Балкана имају свест да су у истом региону и да једни другима не праве проблеме већ да међусобно сарађују.
З. Карановић
--------------------------------------------
Школа демократије
Школа демократије резултат је дугорочне сарадње англо-српског друштва са британским универзитетима и посебна нам је част што је од прошле године организујемо са Центром који припада чувеној Лондонској школи економије и политичких наука. До сада је кроз ову школу прошло више од 300 учесника из 25 земаља од којих је половина из Србије – каже Слободан Марковић, извршни директор школе и професор на Факултету политичких наука у Београду.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


