Пробни рад за искусне
Ниш – У Дуванској индустрији Ниш 307 запослених је 7. септембра добило решење о престанку радног односа. Проглашени су технолошким вишком. Радили су у ресторану друштвене исхране, инжeњер бироу, као возачи, у служби обезбеђења, на одржавању круга и хигијене. Неки од њих и директно или индиректно у производњи – у погонима где се производе цигарете или припрема дуван за прераду, на утовару и истовару сировина и готових производа.
Руководство Фабрике дувана најавило је да ће извесном броју радника који одлазе из ДИН-а бити омогућено да заснују радни однос са „сарадничким фирмама”, које су пословни партнери са нишком фабриком. То се заиста и догодило, али је неким бившим диновцима донело нове муке, велико разочарење и незадовољство. Само после неколико дана преузети радници су послати кућама.
– Ово је ново велико понижење, сумњам чак и да је нека игра посреди – испричала је за наш лист једна од радница ДИН-а са списка „сувишних” која је поново провела десетак дана у фабрици. – У уторак, 8. септембра, позвана сам на посао, однела радну књижицу и искрено се понадала да је мојим мукама ипак дошао крај. Радила сам на истом радном месту где сам била и претходних петнаестак година. Ништа ми није било непознато и трудила сам се да нешто не пропустим.
Све до петка, 18. септембра, било је све у реду, каже наша саговорница:
– Нисам ни слутила да сам неком послужила за поигравање. У петак, пред крај радног времена, позвао ме је човек који се представио као шеф и рекао ми да од понедељка не долазим више на посао. Вратио ми је радну књижицу у којој није било ништа уписано. Нити сам била пријављена, нити плаћена, што на крају није ни важно. Питам се коме треба ова комедија. Ово је провидно манипулисање јавношћу, а ми радници смо по други пут жртве. Као, ето, брину о нама, преузеће нас фирме које сарађују са њима. То су празне приче, баца се нама и јавности прашина у очи.
У ДИН-у, где нам је речено да је шездесетак радника већ добило посао код нових послодаваца, кажу да са овом „појавом“ немају никакве везе. Дали су нам списак „сарадничких“ фирми које су преузеле неке од служби у фабрици. Како смо сазнали, нишки „Винтим“ упослио је 13 бивших радника. Сви они, тврди директор Војкан Петровић, раде. „Ројал кетеринг“, каже директор Александар Ђуричић, упослио је 23 бивша радника, али су неки сами, после неколико дана, одустали, јер им не одговара сменски рад. Други, каже Ђуричић, који нису одговарали критеријумима фирме, исплаћени су за време које су радили и замењени су, али такође бивши, радницима ДИН-а. У „Кересу“ још нису завршили са пријемом, који планирају од 1. октобра. Према речима Душана Гојковића из „Прогард секјуритија“, ова агенција планира, али још није ангажовала ниједног од некадашњих радника Фабрике дувана Ниш...
Т. Тодоровић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


