Претње воћњацима
Никшић – Уколико Војска Црне Горе настави са уништавањем вишка војног наоружања смештеног у магацину Брезовик код Никшића, сав мој труд и деценијска мука на подизању плантаже крушака и јабука биће узалудна. Продао сам кућу на приморју да бих у Праги, засеоку Крушевље, саградио кућу и подигао воћњак какав још није виђен на овим просторима. Овим речима причу за „Политику” почиње Вук Машуловић, један од малобројних Никшићана који је одлучио да се врати на село и живи у овом крају. Овогодишњи принос јабука и крушака на плантажи површине око 6.400 метара квадратних достићи ће око 15 тона.
– Крушке сорте виљамовка и бутерка као и јабуке ајдара, гостер, жути делишес, грин-смит родиле су изнад очекивања – прича Машуловић и додаје да се плаши да ће од снажних експлозија потећи и вода из његове бистијерне где има 350 кубика за наводњавање воћњака.
– Плантажа је подигнута изнад празног корита реке Сурдуп која је пресушила, а јавља се у време великих киша и снегова. Њено сушно корито једно је од најдужих на овим просторима, са чак 35 километара. Изнад њеног корита је хук, као да тече вода, а ње нема. То дувају ветрови, а брда изнад корита пуна су воде која дотиче са Лукавице, Журима, Глогова потока и настављају пут ка изворишту Видрован – прича Вуков комшија Миливоје Радуловић. – Уколико наставе да уништавају оружје, неће само уништити Прагу него и угрозити пашњаке на Градачкој пољани, Ћеранића гори, Гвозду, Јасенову Пољу, Лукову, Ивању, Ораху...
Машуловић страхује да би радијација од уништеног оружја потпуно уништила његове плантаже. Подсећа да је после појаве „прљавих” киша и дима са фабричких димњака Жељезаре, послушао савете стручњака и чистом водом опрао крошње воћки.
– Био је то велики посао, али се исплатио, јер сам спасио род – каже он..
Иако у овом засеоку живе само породице Машуловића, и други мештани из Праге дигли су глас за спас животне средине и изворишта Видрован са којег се водом снабдева цео Никшић.
Војска Црне Горе је крајем августа почела са уништавањем дела наоружања из војног магацина код Никшића. До сада су уништили извесну количину стрела, од којих се тресло село, а непријатан мирис ширио наоколо. Локација зауништавањеоружја налази сеизнад села Прагаи од имања Вука Машуловића удаљена јеоко два километра ваздушномлинијом. Мештани су за сада успели да зауставе уништавање наоружања. Предстоје преговориизмеђу мештана, локалне власти у Никшићу, стручњака Центра за екотоксиколошко истраживање и Војске Црне Горе.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


