Предност домаћим фармацеутима
Како „Политика” сазнаје, Влада Србије је донела закључак којим се препоручује Републичком заводу за здравствено осигурање да убудуће у набавци лекова фаворизује или повлашћује домаће произвођаче, „Хемофарм” и „Галенику”. Влада је сугерисала РЗЗО да са позитивне листе лекова скине такозване паралеле, односно лекове из увоза, а остави само домаће. Овај закључак је усвојен крајем лета, а у међувремену је по свему судећи РЗЗО донео и нови правилник о Листи лекова који се прописују и издају на терет средстава обавезног здравственог осигурања.
Овакво стање на фармацеутском тржишту је изгледа наставак приче од пре неколико месеци када је Комисија за заштиту конкуренције утврдила постојање забрањеног споразума између „Хемофарма” и „Галенике” са седам веледрогерија којима је поверено право ексклузивне набавке лекова. Комисија за заштиту конкуренције ће већ сутра реаговати на овакво понашање државе на тржишту лекова у Србији, јер је реч о неравноправном положају домаћих и страних произвођача медикамената.
Јелица Антељ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


