Дете из епрувете без маме и тате
Научницима на америчком универзитету Стенфорд пошло је за руком да у лабораторијским условима произведу „примитивне” људске сперматозоиде и јајашца, пише „Дејли мејл”.
Експеримент је пробудио наду код великог броја људи који не могу да добију потомство, али је изазвао и критике да се човек опасно поиграва са природом, јер би у будућности процес оплодње могао готово у потпуности да се одвија у лабораторији, док би маме и тате биле у другом плану.
Научници су пронашли коктел протеина и витамина који матичне ћелије ембриона претвара у људске репродуктивне ћелије.
Сперматозоиди из епрувете имали су главе и кратке репове, док су јајне ћелије биле на нижем степену зрелости, иако знатно савршеније од свих које су научници до сада створили у лабораторијским условима.
Највеће наде се полажу у лечење неплодности, с обзиром на чињеницу да су генетске грешке на сперматозоидима и јајним ћелијама њен главни узрок, а научници нису били у стању да детаљно проуче процесе њиховог формирања, јер се кључне фазе одвијају у материци.
„Сада имамо могућност да проучавамо развој ћелија из којих настају гамети (сперматозоиди и јајашца). То раније нисмо могли – да посматрамо гене који учествују у њиховом формирању”, рекла је Рене Реихо Пера, која је учествовала у експериментима.
Ова професорка гинекологије и акушерства открила је три гена које неплодни мушкарци или немају или су са грешком.
Научници верују да су на пет година до нових лекова за лечење неплодности, али да су због бриге за безбедност и етичких дилема вештачке репродуктивне ћелије ипак далека будућност.
Сличним подвигом похвалили су се летос истраживачи са универзитета у Њукаслу, али њихова студија је оцењена као мањкава и брзо је повучена. Независни стручњаци који су критиковали рад Енглеза кажу да је студија са Стенфорда, објављена у часопису „Нејчер” боља и убедљивија.
Научници са Стенфорда надају се да ће успети да изврше сличан експеримент и са ћелијама коже, које би „вратили” на ниво ембрионалних матичних ћелија.
У некој далекој будућности то би значило да би се из коже мушкарца могла добити јајна ћелија, односно да би хомосексуални парови могли да имају своје биолошко
дете, мада многи научници сумњају да је могуће добити сперму из ћелија којима недостаје хромозом ипсилон.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


