Да Винчијевим мостом до Церјанске пећине
Ниш – Иако је реч о потенцијално највећој туристичкој атракцији у Србији, Церјанска пећина, удаљена свега 14 километара од Ниша, још није отворена за посетиоце. До сада је испитано 6.000 метара пећине коју одликује раскошан кречњачки накит, а прави драгуљ представља посебна врста хелактита, такозвана пећинске ружа, јединствена на Балкану.
Наду да ће ова природна лепота у догледно време постати доступна за туристе пробудила је најава да ће ускоро започети изградња пута дужине три и по километра од села Церје, а биће уређени и прилази до саме пећине, понајвише захваљујући финансијској подршци Министарства за заштиту животне средине. Помоћ је обећана и из амбасаде Словеније, чији су представници из службе за економске односе боравили у Нишу и били одушевљени оним што су чули о туристичким потенцијалима Церјанске пећине. А проценама Словенаца ваља веровати, ако се зна да та држава зарађује 15 милиона евра од посетилаца тамошње Постојнске јаме.
И док се у Нишу интензивира израда пројеката за прилазне путеве и стазе ка Церјанској пећини, почело је премошћавање реке Церјанке, којим руководи Саша Драгановић, инжењер грађевине из Дирекције за изградњу града Ниша. Када радови на ћуприји буду окончани, мост ће представљати атракцију „на равној нози“ са пећином до чијег улаза води. Јер, Драгановић гради мост по оригиналној замисли – Леонарда да Винчија.
– Идеја ми је синула на изложби „Леонардови кодекси и машине“ која је лане месец дана била постављена у Нишу, а затим и у Београду. Подсећам, реч је о експонатима, односно макетама из галерије у Фиренци, које представљају Да Винчијеве замисли, од којих многе нису никада реализоване. У оквиру изложбе била је и макета лучне конструкције моста која ме је инспирисала за ћуприју на Церјанки – каже за наш лист Саша Драгановић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


