Понедељак, 15.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Проглашена епидемија новог грипа

Проглашена епидемија новог грипа

Министар здравља проф. др Томица Милосављевић прогласио је јуче епидемију новог грипа на подручју Србије, после закључка Радне групе за пандемију да су се стекли услови за такву меру. Наредба о проглашењу епидемије ступиће на снагу одмах по њеном објављивању у „Службеном гласнику”, што се очекује да ће се догодити наредних дана.

Милосављевић је на конференцији за новинаре у Влади Србије објаснио да се наредба о проглашавању епидемије од заразне болести од већег епидемиолошког значаја и о мерама које се морају спроводити доноси на основу члана 30. Закона о заштити становништва од заразних болести, на предлог Института за јавно здравље Србије, као и члана 15. Закона о државној управи. Забрањује се окупљање лица у школама, предшколским и здравственим установама, јавним објектима и на другим јавним местима на делу или на целој територији Србије, али према епидемиолошкој процени надлежног института, односно завода за јавно здравље у складу са стручним методолошким упутством Института за јавно здравље.

Проглашавање епидемије не значи опште затварање школа и обданишта, нити забрану окупљања, јер ће се конкретне мере разматрати и спроводити на нивоу округа у Србији. Према статистици, у 80 одсто досадашњих смртних случајева претходила је нека хронична болест, а седам до 10 одсто свих оболелих су труднице. Новина је да ће од ове недеље антивирусне лекове моћи да преписују и лекари опште праксе, истакао је Томица Милосављевић.

Епидемиолошки надзор и обавезна вакцинација коштаће 300 милиона динара, рекао је министар здравља, и додао да ће тај новац бити обезбеђен ребалансом буџета.

Због опасности од ширења вируса H1N1, обавезно је ангажовање здравствених установа, приватне здравствене праксе, других правних лица, предузетника и превозних средстава ради сузбијања заразе. У наредби о проглашењу епидемије је наведено да је обавезан ванредни епидемиолошки надзор на територији Србије у складу са стручнометодолошким упутством Института за јавно здравље за контролу ширења грипа у Србији. По наредби, обавезна је ванредна имунизација одређених категорија становништва. Проглашење епидемије има за циљ да нас припреми за други, јачи талас оболевања, рекао је проф. др Бранислав Тиодоровић, члан радне групе Министарства здравља за примену Плана активности пре и у току пандемије грипа.

– Школе ће се затварати према потреби, као што ће у зависности од процене ситуације бити забрањивана јавна окупљања. Али, то неће ићи драстично, већ постепено. За сада је неоправдано ићи градом са маском, али можда ће и то бити потребно у неком тренутку епидемије – рекао је др Тиодоровић, који је нагласио да проглашење никако не значи да ће живот друштва стати, као и да они који имају прехладу треба да избегавају одласке на масовна окупљања, попут свадби.

Према речима Светлане Мијатовић, помоћнице министра здравља у Сектору за санитарни надзор, могуће је да се рецимо у некој школи предложи мера затварања на три, седам дана или дуже, колико год буде било потребно, уколико се утврди одређен број оболеле деце. То неће реметити образовани систем, додаје она, а значиће пуно да се спречи ширење вируса.

– Постоје четири врсте мера. Прва подразумева ванредне епидемиолошке мере и праћење и обраду података о оболелима. Друга, ограничење окупљања људи, а трећа да се могу користити расположиви капацитети државних здравствених и приватних установа, као и оних из области социјалне заштите, грађевинских објеката... Четврта је ванредна имунизација одређених група – истакла је Мијатовићева.

Наша саговорница сматра да грађани који се не осећају добро, не треба да иду на посао, јер је боље да одлеже болест и да се телефоном консултују са лекаром, али да исто тако не смеју ни да одлазе на журке.

– Када је реч о болницама, испуњени су сви стандарди броја постеља, тако да их има довољно на одељењима интензивне неге за оне са тежом клиничком сликом. Код нас се предузима све оно што се ради и у другим земљама света – каже Мијатовићева.

Она објашњава да нема потребе за затварањем свих вртића у неком округу, јер ако од 50 објеката у три општине има оболелих у три, не треба инсистирати на затварању свих обданишта. И домови здравља спремни су за организацију додатног рада. У Београдском центру за обавештавање јуче је одржан састанак стручног тима за спровођење плана активности пре и у току пандемије, који делује у оквиру Штаба цивилне заштите град Београда. Слободан Шолевић, члан Градског већа и командант Штаба цивилне заштите, рекао је да је то тело препоручило домовима здравља да организују ноћна дежурства медицинског особља.

– Градски секретаријат за здравство организоваће у сваком од 16 београдских домова здравља ноћна дежурства лекара опште праксе, педијатара и медицинских сестара. Идеја је и да дежурне службе буду опскрбљене довољним количинама потребних лекова, како пацијенти не би ноћу морали да траже дежурне апотеке – рекао је Шолевић.

Иначе, синоћ су појединим домовима здравља прослеђена обавештења да од сутра раде непрестано 24 сата дневно.

Са састанка је апеловано на болесне грађане да, уколико је то могуће, у апотеке не одлазе лично по лекове, већ да уместо њих то чине здрави чланови њихових породица.

Данијела Давидов-Кесар

--------------------------------------------------------------------

Још једна жртва из Великог Шиљеговца

Крушевац – Од последица новог грипа јуче је умрла још једна особа из Великог Шиљеговца код Крушевца. То је педесетпетогодишња Ј. Д., ромске националности, која је у уторак по подне колима Хитне помоћи довезена у Здравствени центар у Крушевцу. Према речима Драгољуба Вуксановића, нaчелника Центра за превенцију и контролу Завода за јавно здравље у Крушевцу, са београдског „Торлака” јуче по подне стигла је потврда да је Ј. Д. боловала од вируса H1N1.

– Преминула је имала симптоме новог грипа, била је нешто гојазнија, што је представљало додатни фактор ризика у току болести. Она није ни у каквој родбинској вези са недавно преминулом С. Р. из Великог Шиљеговца. Нико у породици преминуле, за сада, није заражен поменутим вирусом – каже за „Политику” др Вуксановић.

У Здравственом центру у Крушевцу незванично смо сазнали да је Ј. Д. током јучерашњег дана прикључивана на апарате за вештачко дисање и да су лекари чинили све да је спасу.

Иначе, др Вуксановић нам није саопштио ни име, ни иницијале преминуле, већ смо их сазнали од представника Месне заједнице у Великом Шиљеговцу. У том селу је, како смо већ писали, живела Сузана Ружић (32), која је преминула од последица новог грипа приликом пријема на Инфективну клинику у Београду.

Р. Станковић

-----------------------------------------------------------

Други смртни случај у Нишу

Ниш – Претпрошле ноћи на Инфективној клиници нишког Клиничког центра преминуо је још један пацијент. Ову информацију за наш лист саопштио је професор др Жарко Ранковић, директор клинике и председник радне групе за кризне ситуације у Нишу.

– Пацијент, старости око 65 година, био је на нашој клиници последњих шест дана. Био је хронични плућни и срчани болесник и шећераш. Код њега је дијагностикована тешка упала плућа с поремећајем рада и осталих дисајних органа, што је на крају узроковало фатални исход. Претпоставља се да је смрт наступила од последица вируса новог грипа, али то ћемо знати тек после додатне лабораторијске обраде узорака узетих од овог пацијента – рекао је др Ранковић.

На овој нишкој клиници, речено нам је, у последњих 48 часова помоћ лекара затражило је стотинак пацијената, од чега је половина нових.

 Т. Т.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.