Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Буџет у влади идуће недеље

Буџет у влади идуће недеље
Вук Ђоковић

Министарство финансија би следеће недеље требало коначно да уобличи нацрт буџета за наредну годину и да га заједно са ревидираним Меморандумом о буџету и економској и фискалној политици за 2010, са пројекцијама за наредне две године, упути Влади Србије на разматрање и утврђивање законског предлога који би потом био прослеђен Народној скупштини. Са буџетом за наредну годину, влада ће Скупштини проследити и предлог ребаланса овогодишњег буџета који ће донети само техничко усаглашавање са накнадно одобреним повећањем овогодишњег дефицита због мањих прихода од оних пројектованих приликом априлског ребаланса.

Потврду ове информације добили смо у надлежном министарству, уз напомену да се овога пута у израду буџета ушло са мање непознаница. Макроекономски и буџетски оквир договорен је са ММФ-ом и сада се ради на обимном занатском послу и усаглашавању жеља, односно захтева више од 9.000 буџетских корисника са појединачним лимитима које је влада, према Закону о буџетском систему, усвојила још у мају.

Међутим, „Политикин” извор у Министарству финансија негира информације типа „сви порези на провери” и објашњава да најављене „корекције” неких пореских прописа неће ићи у владу и Скупштину у пакету са буџетом. Осим евентуално неких измена закона о порезу на добит предузећа, које су техничке природе, између осталог ради усаглашавања са променама закона о привредним друштвима и рачуноводству и ревизији.

Осим измена закона о порезу на имовину, о којима је „Политика” ових дана писала и које се пажљиво припремају за наредну годину, у Министарству финансија за сада не најављују друге законске измене. Ипак, премијеров економски саветник Јуриј Бајец ових дана је изјавио да серади инареформипорезанадоходак, којитребадазахвати„наприличанначин” укупандоходакграђана.

Што се тиче измена у опорезивању потрошње, ПДВ се неће повећавати али ће, како сазнајемо, до пролећа бити преиспитана листа производа који су на нижој стопи, јер нас је ЕУ недавно упозорила да је чак 60 одсто прехрамбене робе опорезовано по нижим тарифама.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.