Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Гран при за „Црнце”

Гран при „Александар – Саша Петровић” (и седам хиљада евра) за најбољи филм 15. фестивала ауторског филма, који је синоћ завршен у дворани Културног центра у Београду, припао је хрватском делу „Црнци” у режији Звонимира Јурића и Горана Девића. Жири фестивала у саставу: Сергеј Дворцевој, редитељ из Русије, Нађа Туринцева, продуценткиња из Француске, и Антонио Нујић, редитељ из Хрватске, наградио је „Црнце” као „снажно, разоружавајуће истинито дело, које успешно комбинује минимализам и дубину”.

Специјална награда жирија припала је америчком филму „Гласник” Орена Мовермана уз образложење да је реч о делу које је „класично и смело – изузетно уравнотежено”. Посебно признање додељено је немачком филму „Соул кичен” Фатиха Акита уз констатацију да је „потребно више интелигентних комедија”, а овом делу је припала и награда критичара Фипресци Србије за најбољи филм 15. ФАФ.

Новоустановљену награду, за најбољи филм аутора до 35 година, фестивалски жири доделио је канадском филму „Убио сам мајку” Хавијера Долана јер „на искрен начин уздрмава емоцијама”.

Традиционално признање Фестивала ауторског филма, плакету „Александар Петковић Петко” за најбољи сниматељски рад, жири Удружења филмских уметника Србије доделио је Кристијану Бергеру, директору фотографије у филму „Бела трака” Михаела Ханекеа, јер „демонстрирајући високо професионални артизам, држећи се не само доследно већ и надграђујући идеју режије, у ликовно-наративној експресивности буди емоције”.

Фестивал је прогласила затвореним румунска глумица Анамарија Маринка, звезда награђиваног филма „4 месеца, 3 недеље и 2 дана”, која је добитницима гран прија – редитељима Звонимиру Јурићу и Горану Девићу – уручила признање које носи име нашег прослављеног аутора Саше Петровића. Захваљујући се на програму посвећеном новом румунском филму који је приређен током фестивала, Маринка је најавила београдску премијеру награђиваног српског играног филма „Обични људи” Владимира Перишића, којој је присуствовао и министар културе Небојша Брадић.

За осам дана 15. фестивала ауторског филма приказано је 50 филмова у седам програма. Према речима организатора, фестивал је посетило више од 20.000 гледалаца, а 15 пројекција је било распродато. Због великог интересовања публике, у дворани Културног центра Београда данас ће бити одржан „Фестивал на бис”, а на програму су „Бела трака” Михаела Ханекеа, „Соул кичен” Фатиха Акина, „Млеко туге” Клаудије Љосе и „Ахил и корњача” Такешија Китана.

И. Аранђеловић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.