,,Будимкиних“ 108 радника
Стојимо овде на раскрсници у Пожеги ми - радници ,,Будимке”. Блокирали смо саобраћај један сат, за сада само да упозоримо на наше вишемесечне муке. Не реши ли се наша невоља протест ћемо радикализовати. Знам да неке недужне људе ометамо јер смо зауставили саобраћај, а свако има свој посао и негде жури.Зато се заиста од срца тим људима извињавамо. Али требало би и нас да схватите: догорело нам је, даље нисмо могли да трпимо, а ово је, изгледа, једини начин да нас надлежни чују. Знају сви шта је некад била ,,Будимка” – једна од водећих фабрика у преради пољопривредних производа код нас. У њој радим већ 36 година, некад сам био и технички директор, сада технолог. Наши производи свуда су били на цени, извозили смо најбоље воћне сокове и сирупе, месо и месне прерађевине, мармеладе, замрзнуто воће свуда по свету. Фабрика је тада имала 1.200 радника. А онда наступише тешка времена за нас, неуспели покушаји приватизације. Прошле године већински власник постао нам је трочлани конзорцијум из Новог Сада, који предводи Дејан Павићевић. Нешто мало испочетка смо радили, а онда су кренули проблеми. Производња је сасвим стала још децембра прошле године и од тада је нисмо покретали. Ништа у сезони откупа воћа ,,Будимка” није откупила, мада је све било јефтино, газда ваљда није имао пара да уложи. И од чега сад да зарађујемо?
Ево у фабрици, где је технологија очувана, званично је запослено свега 108 радника, а газда нам свима дугује 12 месечних плата. Боловања нам се не плаћају, здравствене књижице не можемо да оверимо. Само десетак људи нешто ради, бришу и чисте по погонима, сви ми остали узалуд долазимо на посао или смо месецима на неплаћеном, плаћеном, боловању. Хоћемо да радимо и зарадимо, али посла нема.
Кад желимо власницима да укажемо на наше муке, они с нама неће да разговарају. Штавише, прете отказима, ми из штрајкачког одбора већ смо добили опомене пред отказ. Писали смо више пута и Агенцији за приватизацију, жалили се да овај газда ,,Будимке” није испоштовао ниједну од обавеза предвиђених купопродајним уговором, али агенција му стално, већ четврти пут, продужава уговор. Ових дана опет је то урадила, до фебруара идуће године.
Од газда ,,Будимке” и директора фабрике чују се обећања: покренућемо производњу, биће пара, ,,Будимка” ће стати на ноге. Али та обећања су празна. Кажу нам: радите, бићете задовољни. А шта да радимо кад посла нема. Уплате нам понешто, коју хиљаду динара, али нам већ за целу годину дугују. И шта нам је друго преостало него да изађемо на улицу, да нас држава чује. Хоћемо да се овај купопродајни уговор са новосадским конзорцијумом раскине, па да ,,Будимка” уђе у Акцијски фонд. Мислим да би онда кренули, гарантујем да ,,Будимка” може добро да ради. Ех, какве смо ми воћне сокове производили, цедили чисто воће, а сад, како читам, на тржишту готово да и нема сокова од правог воћа...
Ето, невоља нас истерала на улицу и нећемо одустати док све ово не истерамо до краја. Ако неко, можда, мисли да су протести радника из Лапова или ,,Зорке” и слични утицали на нас, у праву је. Налазимо се у истој муци, њихови поступци су нас мало охрабрили да кренемо у блокаду. Понављам, блокаде нису у реду, али надлежни друкчије неће да нас чују...
Председник већинског Самосталног синдиката у фабрици ,,Будимка” у Пожеги
(Забележио: Б. Пејовић)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


