Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Оштра полемика о пензијама

Оштра полемика о пензијама
Оптимизам у владајућем блоку: Сузана Грубјешић (Г17 плус) и Бранко Ружић (СПС) (Фото Танјуг)

У наредној години плате и пензије ће остати замрзнуте, а влада ће до марта 2010. припремити реформски закон о пензијском и инвалидском осигурању, рекла је јуче Диана Драгутиновић, министар финансија, представљајући пратеће буџетске законе у Скупштини Србије. Комплетна опозиција оптужила је владу да не решава проблем пензионера већ да га стално одлаже, а посланици ПУПС-а и СПС-а, одговарали су опозиционарима да је реформа већ почела, али да је то дуготрајан процес.

Драгутиновићева је казала да је замрзавање пензија краткорочна мера и најавила реформски закон, чија припрема захтева разрешење дилеме око тога како ће бити индексиране пензије од априла 2011. године, колика ће бити минимална старосна граница за одлазак у пензију, као и право на бенефицирани радни стаж.

У дебати Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, рекао је да држава мора бити бескомпромисна у сређивању система пензија наводећи да је Србија једина земља у којој је број инвалидских пензионера, који износи 25 одсто, већи од корисника породичних пензија. Јовановић је затражио смањење пензија за један одсто за сваку недостајућу годину до пуног радног стажа.

Ђуро Перић (ПУПС) је рекао да је реформа већ почела, наводећи да „пензионери критикују ПУПС што не тражи повећање пензија”. Милисав Петронијевић (СПС) казао је да су социјалисти апсолутно против било каквог смањења пензија. Нада Колунџија (ДС), шеф посланичке групе ЗЕС-а, рекла је да пензије нису социјална категорија и да је најважније да више нема злоупотреба, односно да људи у пуној радној снази одлазе у пензију.

Како се полемисало о пензијама, најбоље сведочи то што је Славица Ђукић-Дејановић, председница парламента, упозорила Весну Пешић (ЛДП), да „пази на вокабулар”. Пешићева је, говорећи о злоупотребама код пензионисања, навела да је „Даница Драшковић већ 30 година у инвалидској пензији, а и дан-данас може коњу реп да ишчупа”.

М. Ч.

--------------------------------------------------------

Дечји додатак за свако дете

Представљајући измене Закона о финансијској подршци породици са децом, Диана Драгутиновић је навела да ће се убудуће дечји додатак исплаћивати за свако рођено дете, без обзира на то колико их је мајка родила, а на само за троје, као до сада. Поред тога, старатељ, или хранитељ, добијаће дечји додатак и за више од четворо деце. Драгутиновићева је навела и да ће се убудуће накнада зараде породиљама одређивати на основу њихове просечне зараде остварене у периоду од 12 месеци.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.