Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Аргумент и увреда

Уместо да на аргументе одговори аргументима, Ђорђе Вукадиновић је на мој текст ,,Вређање Срба и Србије”  (1. децембра) најпре покушао да се заклони иза успомене на покојног патријарха Павла, а потом ме је, приземном методом ад хоминем, грубо вређао, витлајући при том идеолошком и квазипатриотском тољагом. Тако је, практично, затворио простор за озбиљну и уљудну полемику.

Пера сам се ипак латио, али само да бих оповргао неке неистине које је Вукадиновић о мени изрекао.

Пођимо редом. Истина је да сам, својевремено, радио у Централном комитету (ЦК СКЈ), а не у ЦК КПЈ, како то Вукадиновић тврди.

Узгред буди речено, ,,идеолошким радом” нисам се бавио ни када сам заиста био запослен у ЦК СКЈ. Тамо сам, у стручној служби, заједно са неколико колегиница и колега три године радио преглед стране штампе за чланове Председништва ЦК СКЈ. За мене је то било врло драгоцено професионално искуство.

Тачно је и да сам годинама писао за лондонски Институт за извештавање о рату и миру (IWPR). Није, међутим, тачно да се IWPR ,,по злу прославио” извештавајући о кризи у бившој Југославији. Напротив. Институт ужива велики углед у свету, а и овде у озбиљним професионалним круговима. Уосталом, у то лако може да се увери свако ко се посредством Интернета упозна с његовим радом и рејтингом.

Вукадиновић вели – цитирам: ,,Људи попут Бризе, а он у томе нипошто није усамљен, воле да наизменично, већ према потреби, глуме велике српске `грађанисте` и истовремено – `мањинске` – националне заштитнике страдалнике. Нападну те лично, а када им се лично узврати, онда се жале да су нападнути по националној основи”.

Када сам ја у питању – то је неистина. Никад досад нисам нападнут на националној основи, па се, према томе, нисам ни жалио. Чак ни у Милошевићево време, када су ме отпустили с посла у новосадском ,,Дневнику”, нико ме није нападао и вређао на националној основи. Отерали су ме јер су у мени видели политичког противника.

Вукадиновић је тај ко ме – у свом тексту – први пут у мом животу јавно означава као припадника националне мањине. И то с очигледном намером да ме на тај начин дисквалификује као равноправног саговорника.

Тврдио сам – а и сада тврдим – да је Вукадиновић у тексту ,,Јесен патријарха Павла” (,,Политика”, 24. новембра) на неколико места, неспретним баратањем пером, вређао Србе као рђаве хришћане, безбожан и неморалан народ. Ту тврдњу сам поткрепио цитирањем и анализирањем његових речи. Он је, уместо да на моје аргументе одговори својим контрааргументима, на мене насрнуо ад хоминем. То није само нестручна и нечасна метода вођења ,,полемике”, него је и потенцијално опасна работа. Јер, ако вас неко данас јавно денунцира као сумњивог типа који је овом народу радио о глави најпре као комуњарски идеолог, а потом као страни плаћеник, онда колико сутра, с првим мраком, можете да очекујете да вас неко млатне по глави, и то правом тољагом.

новинар из Новог Сада

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.