Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Избећи Американце

Избећи Американце
Јасно поставио циљ у Турској: Душан Ивковић

Селектор кошаркашке репрезентације Србије Душан Ивковић по повратку из Истанбула где је присуствовао жребу за Светско првенство у Турској , конкретизовао је циљеве вицешампиона Европе. Уз опаску да су припреме за светску кошаркашку смотру почеле по завршетку финалне утакмице у Пољској, селектор је нагласио као примаран циљ пламан у групи бољи од четвртог места, а четвртфинале као реалан домет и успех младог тима.

– Остајем при првобитној оцени да смо добили најквалитетније ривале у првој фази такмичења и зато је од изузетног значаја да не будемо четврти у групи како бисмо избегли Американце који ће вероватно доћи у најјачем саставу. То неће ни мало бити лак задатак јер су Аргентина, Аустралија и Немачка јаки противници, као и Ангола. Зато је важно да на старту против најуспешније афричке селекције одиграмо најквалитетније. Утакмица шеснаестине финала биће одлучујућа, а четвртфинале реалан домет и успех. Изненађења су могућа, па према сваком ривалу морамо да покажемо поштовање, па и према Јордану који је објективно најслабији тим. Можда је успех на Европском првенству у Пољској дошао прерано, али гарантујем да ће наш млади тим подићи игру на виши ниво – истакао је Ивковић.

Сасвим је извесно да ће највећи број сребрних момака из Пољске бити и у саставу у Турској, али могућа су и нека стара, али и нова имена. Занимљив је став Душана Ивковића о могућности да се међу њима нађе и Александар Марић, аустралијски држављанин који има наше порекло, најкориснији је играч Евролиге. Центар Партизана недвосмислено је изјавио чији дрес би волео да носи, али препрека је што је већ играо за младу репрезентацију Аустралије.

– Причу о Марићу потегли су медији, али немојте мислити да смо ми спавали. Основно питање је да ли нам је такав профил играча неопходан, а мој одговор је да је потребан свим репрезентацијама. Да би играо за Србију, што је његова несумњива жеља, неопходно је да то дозволи Кошаркашка федерација Аустралије, затим и сагласност Фибе која дозвољава промену кошаркашког држављанства уколико процени да ће то допринети развоју кошарке. Питање је да ли смо ми кошаркашка земља у развоју – нагласио је Ивковић.

И раније било размишљања да се ангажују странци у државном тиму, посебно на позицији плејмејкера која је од струке оцењена као најслабија карика. Помињана су имена Омара Кука који је носио дрес Црвене звезде (игра за Црну Гору) и „партизановца” Милтона Паласија , али је Ивковић то одбио у старту. Ситуација с Марићем је другачија јер је нашег порекла, али простор за маневар мали. Ипак, Драган Капичић председник КСС најавио је конкретне потезе.

– Ускоро ћемо контактирати аустралијске званичнике , међутим тешко је очекивати позитиван одговор посебно у ситуацији када смо ривали у групи на светском првенству – рекао је Капичић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.