Плетиље на стражи
Лајковац – Када је економска криза стигла и до погона фабрике чарапа „Ламадо“, отворене пре две године у селу Јабучју код Лајковца, власник из Италије је терет кризе превалио на леђа 170 запослених, од којих су 80 посто жене. Плате нису исплаћиване пуна четири месеца, доприноси нису уплаћивани од јула, а сви, осим 12 запослених у машинском одељењу, послати су пре десет дана на принудни одмор до 11. јануара, после чега их очекује четворомесечно плаћено одсуство. Та одлука је била и иницијална каписла за ступање у штрајк.
Плетиље чарапа из фабрике поред лајковачке пруге на смену даноноћно чувају магацин са знатним количинама готове робе, јер сматрају да се у њему налазе њихове плате и друга потраживања. Дежурства нису прекидана ни по мразу, ни за никољданске празнике, та обавеза једино није важила за старије раднице и мајке с малом децом. Иако им се прети тужбама, оне су одлучне да не дозволе изношење пакета квалитетних чарапа.
– Радили смо у три смене и газдама силне паре зарадили, а сада хоће да нас избаце на улицу. Не можемо им забранити да затворе фабрику, али уз помоћ надлежних министарстава ваљда можемо да их натерамо да реализују социјални програм, јер смо сви овде запослени на неодређено радно време. Власници су нам понудили исплату четири заостале плате у 10 месечних рата што смо категорично одбили, а не пристајемо ни на четворомесечно неплаћено одсуство – каже за наш лист један од вођа штрајкача Зорица Васиљевић, додајући да међу запосленима у „Ламаду“ има велики број брачних парова па и целих породица којима су плате једини извор егзистенције.
– Газду то не интересује, али се нас и те како тиче. Уверени смо да фабрика има перспективу и да се успешно позиционирала на тржишту, али бојим се да је власник за протекле две године „гостовања“ у Лајковцу, уз исплату минималних зарада, остварио свој план и сада жели да промени локацију фирме. Али, можемо да се разиђемо само са чистим рачунима. Протест нећемо прекидати, а спремни смо и да га радикализујемо – истиче Зорица Васиљевић.
До било кога из менаџмента чарапаре у Јабучју нисмо успели да дођемо, јер од почетка штрајка руководство „Ламада“, без објашњења, одбија сваки разговор са новинарима.
А како изгледа „комуникација“ руководства и радника, испричао нам је машиниста Милан Чумић, који се солидарисао са колегиницама из погона плетења чарапа. Пре два дана, он је имао непријатан сусрет са директорком „Ламада“ Енриком Бонзамини. Док је, како вели, био испред улазних врата фирме, наишла је нервозна директорка и одгурнула га, а затим је повукла за косу једну од радница која јој је пришла и такође је снажно одгурнула. О свему је обавештена полиција, која је Енрику Бонзамини позвала на информативни разговор, након чега је она истог дана отпутовала у Италију.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


