Валцером у нову годину
Уз звуке Штраусовог валцера на „Лепом плавом Дунаву”, пољупце, загрљаје, конфете, десетоминутни ватромет и на десет степени изнад нуле више хиљада људи закорачило је у 2010. годину на платоу испред Дома Народна скупштине. У позитивној атмосфери коју није успела да поквари ни досадна киша која је повремено падала, овај пут без звука труба у поноћ испраћена је 2009. година, многима баксузна, кризна, грипозна... Београђане и њихове госте из целе земље и из држава региона забављали су „Генг”, „Сарс”, „Саншајн”, а у нову годину увео их је Жељко Јоксимовић уз нове и старе хитове. Цео град пулсирао је добрим расположењем на почетку 2010. године.
Ресторани у Скадарлији били су крцати, а слично је било и у другим кафанама по граду. „Коларац” је био отворен, и могао је да сврати ко год је хтео. – Имамо бар три пута више гостију него иначе. Углавном су то странци Бугари, Румуни, Грци, Италијани, Словенци, а наше људе препознајемо по порцији. Углавном наручују ћевапчиће – рекао је Станко Марић, шеф у „Коларцу”.
Другачија атмосфера у ресторану „Литл беј”. У интимном амбијенту уз звуке танга и класичне музике „клизило се” ка новој години. Са зидова, госте у пажљиво бираној свечаној одећи, „посматрали” су композитори, попут Бетовена, Вердија, Чајковског...
Следећа станица било је монументално здање „Геозавода” у Карађорђевој улици. Уз громогласне звуке електронске и техно музике, одлично расположење, у облаку дима и мирису пива и алкохола, припите девојке „стартовале су” и дежурну екипу „Политике”. Играло се по широким просторијама ове зграде, али и холу и на степеништу.
Одмор за уши били су пусти перони Аутобуске и „Ластине” станице. Нигде никога. Ради само један киоск. У њему Марко и Влада. Радно су дочекали нову годину. Муштерија, кажу, није било „ни за лек”.
На суседној, Железничкој станици другачија атмосфера. Више људи него иначе. Уморни од провода, седели су по баштама затворених локала и чекали возове.
И дежурна екипа МУП-а коју смо срели око 1.30 сати, стару годину је испратила радно.
– Не маримо за то. Ми Нову годину прослављамо 13. јануара – кратко и јасно, у свом стилу, одговорили су они. А недалеко од њих две Баба-Мразице смешкале су се и певушиле. Меркају их „цајкани”, али...
– Не мешамо посао и задовољство – поново ће они званичним тоном. Расположене Мразице кажу да су први пут нову годину дочекале у црвеним костимима.
– Нећете веровати колико људи нам је успут тражило да им дамо поклоне. Допутовале смо из Шида како бисмо биле на концерту испред Скупштине. Прошле године смо путовале у Загреб, а сада у Београд – кажу Бојана и Наташа.
Уследио је обилазак журки. У „Одеону” као на фестивалу. Под ногама крцкале су лименке, пластичне флаше, а кроз дим од цигарета назире се натпис на зиду „Хвала што не пушите”. „Партибрејкерси”, „Дарквуд” и „Дисциплина кичме” увели су у нову годину посетиоце биоскопа у Улици Народног фронта.
У „Француској собарици” циркало се и ђускало и у два сата после поноћи, али шетња Улицом Страхињића бана и центром града одавала је другачији утисак.
Гостију је било све мање у многим локалима. Фајронт у „силиконској долини”, а на улицама и трговима као у кошници. Лепо време, идеално је за шетњу и у глуво доба ноћи, а како ни стомак нема сатницу, под опсадом су биле углавном продавнице брзе хране. Лименке пива и „унучићи” мање жестине актуелни су у то време. Парче пице, палачинке, пљескавице, хот-догови, то је сада на цени.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


