Субота, 13.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дочекана српска Нова година

Дочекана српска Нова година

БЕОГРАД – Нова година по Јулијанском календару дочекана је у готово свим већим градовима у централној Србији и на северу Косова и Метохије.

У Београду, за разлику од претходних година, није било јавних манифестација, па ни ватромета, али су зато ресторани, посебно у Скадарлији, били пуни.

Према тумачењу протонеимара Спомен храна Војислава Милановића, организација дочека испред Храма Светог Саве би била непримерена, јер је Српска православна црква у жалост због смрти Патријарха.

Православну Нову годину обележвају Српска, Руска, Грузијска црква и Света Гора.

Дан Обрезања Господа Исуса Христа слави се 1. јануара по Јулијанском календару, односно 14. јануара по Грегоријанском календару, и један је од Господњих празника којим је објашњена суштина хришћанске вере и страдања Христовог.

Овим чином, како каже Свето писмо, Исус Христос преузео је на себе грехе људског рода, а чин обрезања се сматра знаком очишћења од прародитељског греха.

Према запису владике Николаја Велимировића, „Христос је на себе примио људско тело... и поднео бол за грех одређен”.

На Великој сцени Народног позоришта одржан је традиционални Новогодишњи оперски гала концерт, на коме су у тросатном програму наступили солисти, оркестар и хор Народног позоришта.

Под диригентском управом Јоханеса Харнајта, Зорице Митев-Војновић, Дејана Савића, Ане Зоране Брајовић и Ђорђа Павловића, у режији Иване Драгутиновић, пред бројном публиком наступили су оперски бисери, а сам почетак православне Нове године публика је дочекала уз звуке „Марша на Дрину” и „Тамо далеко” Станислава Биничког.

Заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић дочекао је православну Нову годину у Нишу с припадницима одреда Жандармерије, који су ангажовани и на очувању мира и стабилности у копненој зони безбедности, уз административну линију са Косовом и Метохијом.

Он је припадницима Жандармерије пожелео да све задатке обављају у интересу државе и грађана, да имају што мање посла, али и да га истовремено обављају успешно, на добробит свих наших грађана.

На минус два степена, уз величанствен десетоминутни ватромет и уз песме и музику поп и рок група Неверне бебе и Веселе осамдесете, Крагујевчани су на тргу „Код крста” дочекали Нову годину по јулијанском календару.

Велики број грађана „српску” нову годину дочекао је у својим домовима, а један део у неким од кафића и ресторана, где је, такође, организован дочек православне 2010. године.

Више од 2.000 грађана Јагодине и Поморавља и њихових гостију дочекало је православну Нову годину на градском тргу, уз певачицу Наташу Беквалац и раскошан ватромет.

Градоначелник Драган Марковић Палма је, за српску Нову годину, грађанима села Вољевче и Деоница предао је на употребу нове домове културе, а за одборнике Градске скупштине, у ресторну Клуба „Тигар”, приредио је вечеру и дочек.

Гости на дочеку су, међу осталим, били челници свих странака које пратиципирају у локалној власти, као и фолк певачи Лепа Лукић, Оља Карлеуша и Ера Ојданић.

Нишлије су српску Нову годину дочекале у Светосавском парку, уз групу „Галија”, која је истовремено обележила 30 година рада.

Свечано је било и у кутлурно-туристичком комплексу Дрвенград, којим руководи филмски редитељ Емир Кустурица, као и у угоститељским објектима Златибора, Таре и Златара.

Богат јучерашњи поподневни програм отварања 3. Филмског и музичког фестивала „Кустендорфа”, на Мећавнику, у присуству славног холивудског глумца Џонија Депа, протегао се све до поноћи, када је више стотина гостију фестивала, уз разноврсан музички програм дочекало прве часове нове године.

Мештани златиборског села Јабланица, у друштву многобројних туриста, просалавили су долазак српске нове године, уз ложење остататака бадња, Божић Бату и неизбезне трубаче.

Већина Ужичана је долазак Нове године прославила у својим домовима, уз пригодан телевизијски програм, док су се млади забављали у многобројним кафићима и ресторанима, уз разноврсне музичке програме.

У Лозници је због штедње изостао дочек Нове године по јулијанском календару.

--------------------------------------------------------------------

Крагујевац уз Неверне бебе и Веселе осамдесете

КРАГУЈЕВАЦ – На минус два степена, уз величанствен десетоминутни ватромет и уз песме и музику поп и рок група Неверне бебе и Веселе осамдесете, Крагујевчани су на тргу „Код крста” дочекали Нову годину по јулијанском календару.

Велики број грађана „српску” нову годину дочекао је у својим домовима, а један део у неким од кафића и ресторана, где је, такође, организован дочек православне 2010. године.

Новогодишњи концерт београдске и крагујевачке поп групе почео је у 22 сата и трајао је до сат иза поноћи и, према првим информацијама дежурних у полицији, протекао је без нарушавања јавног реда и мира и без озбиљних инцидената.

Ранијом одлуком градског већа Крагујевца прва новорођена беба у том граду добиће од градске управе новчану поклон честитику у износу од 50.000 динара.

Организатор концерта за дочек православне нове године је Дом омладине, а покровитељ Скупштина града Крагујевца.

Прошле године је за дочек православне нове године, такође на тргу „Код Крста”, Крагујевчане, уз кишу која је ледила увесељавао Жељко Јоксимовић.

--------------------------------------------------------------------

Прослављена српска Нова године у РС

БАЊАЛУКА – Велики број Бањалучана дочекао је ноћас на Тргу Крајина Српску нову годину уз песму Мирослава Илића и свирку крајишких трубача.

Тачно у поноћ испаљен је величанствен ватромет, а у Храму Христа Спаситеља служен је молебан за ново лето.

Весело је било и у овдашњим ресторанима, где су углавном млади уз музику и песму дочекали и православну Нову годину, по Јулијанском календару, који поштује Српска православна црква.

Славило се и у другим већим градовима РС, где се дочекивала Нова година по јулијанском календару, у народу позната и као Српска нова година, а у црквеном календару као Мали Божић.

У Републици Српској је, на основу владиног закључка, данас нерадни дан, тако да неће радити републички органи и организације, локалне самоуправе, јавна предузећа и установе.

-------------------------------------------------------------------- 

У Подгорици уз ватромет и трубаче

ПОДГОРИЦА – Нова година по Јулијанском календару дочекана је у Подгорици пред црквом Светог Ђорђа великим ватрометом, уз песму и трубаче из Гуче.

Молебан је служио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је пожело крај свим непријатлејствима међу људима, свађама и псовкама.

Опозиционе просрпске полтиичке партије у Црној Гори ове године нису учествовале у организацији дочека Нове годуне по Јулијанском календару из, како су саопштили, финансијских разлога.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.