Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ракетна бура

Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 5. јула –  Док је свој Дан независности славила лансирањем ракета за ватромет и свемирску мисију, Америка је јуче као спољни шок доживела севернокорејску серију пробних лансирања војних ракета. Потез Пјонгјанга оцењен је као "провокација" да би као прва конкретна реакција уследила – хитна дипломатска акција.

Овдашње празнично опуштање одмах је прекинуто и високи званичници су предузели низ радњи за унутрашњу и спољну политичку мобилизацију. Председник Џорџ Буш се, тако, проконсултовао са саветником за националну безбедност и министрима одбране и спољних послова, шефовица дипломатије Кондолиза Рајс је телефонирала колегама из Кине, Русије, Јапана и Јужне Кореје (које са САД и Северном Корејом чине шесторну групу за аранжман којим би се Пјонгјанг одрекао прављења атомског оружја), изасланик Кристофер Хил је послат у мисију по уздрманом Далеком истоку, а све с циљем – да међународна заједница примени казнене мере према ракетном "отпаднику".

Залагање за санкције

Према реаговањимa датим пре данашњег лансирања седмог севернокорејског пројектила, Америка у први план истиче – дипломатски притисак са завођењем економских санкција, чему је данас посвећена ванредна седница Савета безбедности УН сазвана на захтев Јапана. Америчка војна интервенција се засад искључује – мада је недавно незванично помињана и таква могућност.

"Предузимамо све потребне мере за сопствену и заштиту наших савезника" – саопштила је Бела кућа, без навођења појединости. Хроничари подсећају да су у приправност још пре неколико недеља, у очекивању севернокорејских лансирања, стављени антиракетни системи – у ресорној команди у Колораду, као и у Калифорнији и на Аљасци. Најављује се и слање четири батерије типа "патриот" Јапану…

Званично је, ипак, процењено да Америци "не прети непосредна опасност", иако је Северна Кореја испробала и ракету "таподонг 2" за коју се сматра да може да досегне територију САД, Аљаску а можда и друге делове на западној обали. Таквом закључку битно су допринеле две околности: прво, тај пројектил се срушио четрдесетак секунди по лансирању, и друго – сматра се да је Пјонгјанг најновијим испаљивањима ипак првенствено хтео да издејствује непосредни дијалог с Вашингтоном који га третира као део "осовине зла" и "једну од преосталих тиранија које треба уклонити".

Пад "таподонга 2" прокоментарисан је као доказ да Северна Кореја још није овладала технологијом прављења далекометних ракета које би носиле бојеве главе, па се чују и тврдње да је осталих шест ракета кратког домета Пјонгјанг испалио да би се прикрио очекивани неуспех главног пројектила. Буш је тако у новој неприлици – примећују стратешки приказивачи.

Прво, кажу, Вашингтон је најавио да ће Северна Кореја "сносити последице" ако обнови тестове које је обуставила 1998, па ако последице изостану то ће Америку представити као "тигра од папира". Друго, још теже ће му бити да објасни зашто је напао Ирак, за који се испоставило да није имао арсенал за масовно уништавање, а не удара по Северној Кореји која тврди да поседује нуклеарно оружје…

"Нема повода за војни одговор САД нити било кога другог, јер тестови нису представљали непосредну безбедносну опасност нити су прекршили међународне споразуме" – констатује у данашњем уводнику "Њујорк тајмс". Лист препоручује – појачавање дипломатских напора да би се предупредила ситуација "кад једног дана Северна Кореја буде способна да направи ракету која може да прелети Пацифик".

У међувремену, поједини аналитичари истичу да би актуелна "ракетна бура" могла да изазове брзе негативне последице по комунистичку земљу на челу с Ким Џонг Илом. Као такве се помињу "даља међународна изолација" и прекид садашње економске помоћи из Јапана и Јужне Кореје, које "ублажавају епидемију глади у Северној Кореји". Рачуна се, поново, да би Пекинг могао да искористи свој утицај на Пјонгјанг и приволи га на наставак преговора без даљих "провокација".

Празник, рођендан...

Уједно се сугерише да досадашњи "неуспех дипломатије" може да доведе до јачања "тврдих линија". Око Буша али и у Токију и Сеулу, што би повећало ризик избијања непосредног оружаног сукоба.

Прекоокеанска "провокација" садржала је и "симболичан набој" – запажају хроничари. Северна Кореја је испалила ракете непосредно по лансирању космичког "Дискаверија" и усред прославе главног овдашњег празника Дана независности, па се та коинциденција тумачи и као тежња да се Америци зада пропагандни "шамар".

Таква тумачења се појачавају и због околности да је синоћ у Белој кући, Буш с пробраним гостима славио свој 60. рођендан (иако пада 6. јула) уз печену пилетину, рачиће и чоколадну торту чији је врх био у облику Беле куће. Једина наговештена брига за тај стицај свечаних прилика била је метеоролошка прогноза да би киша могла да поквари празнични ватромет. Киша је, међутим, стала пре испаљивања свечарских ракета, али је бригу донела ненајављена "ракетна киша" на Далеком истоку.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.