Порезници „упецали” риболовце
Краљево – Да ли су краљевачки риболовци ловили и у мутном, односно одговор на све приче последњих дана о наводним утајама пореза, финансијским малверзацијама и недомаћинском трошењу новца у овдашњем удружењу „Христифор Перишић Кићо“ даће полиција а можда и правосудни органи. Јер, већ месец дана и полицијски инспектори „чешљају“ документацију удружења, пошто су пре тога порезници утврдили и донели решење о наводној трогодишњој утаји пореза на продате риболовачке дозволе у износу од око 24 милиона динара.
Такође, утврђено је да ово удружење дугује и 4,3 милиона динара на име неплаћене накнаде држави за коришћење вода. Све то без камата па ће можда адут бити и већи а удружењу је још од децембра прошле године блокиран рачун. Тада им је одузето и право управљања водама и највероватније они риболовачке дозволе неће продавати ни за ову годину. Тако ће остати без икаквог извора прихода и 52 рибочувара ће на тржиште рада.
– Упутили смо жалбу другостепеном органу пореске инспекције оспоравајући обавезу плаћања ПДВ-а. Међутим, док се то решава проћи ће конкурс за доделу вода који је већ расписало Министарство животне средине и просторног планирања. Значи нећемо добити то право газдовања над најатрактивнијим риболовачким подручјем од неколико река и језера, чак и ако нам се жалба уважи, ако будемо ослобођени плаћања пореза. Наиме, ми ћемо и у том случају остати у привредном преступу, пошто због блокаде рачуна од децембра прошле године, спроведене по налогу инспектора, нисмо ни могли да уплатимо накнаду за коришћење вода иако паре на рачуну за те сврхе имамо – тврди Бранко Луковић, досадашњи управник риболовачке зоне „Србија – југозапад“, којом је поменуто удружење газдовало.
То потврђује и Милан Милосављевић, досадашњи начелник ове риболовачке зоне, негирајући да је било икаквих криминалних радњи. Он још наводи да су раније „управо од државних органа доведени у заблуду тврдњама и образложењима да су као спортска организација риболовачке дозволе продавали спортистима, члановима риболовачких друштава а не физичким лицима па, сходно томе, и не подлежу плаћању ПДВ- а. Он је уверен да су у питању неки други интереси и да ће, бар у судском поступку, ово риболовачко удружење добити за право али им то неће помоћи, јер ће риболовачким подручјем већ управљати неко други.
То право газдовања водама, истина привремено, већ је додељено „Србијашумама“, на шта у удружењу „Христифор Перишић Кићо“ кажу да, рецимо, „само посао заштите рибљег фонда од рибокрадица ни приближно не могу обавити шумари како су то радили наши обучени рибочувари чији је то посао био протеклих десетак година“.
Додуше, на конкурс за газдовање водама две Мораве, Ибром и другим рекама, као и са неколико језера на овом подручју, јавило се и неколико других удружења и привредних друштава. Интересовање није мало, будући да су поред хобија и велике паре у „игри“, јер, подаци говоре да је у прошлој години риболовачке дозволе купило 14.545 риболоваца разних категорија. Та дозвола, која важи годину дана, за одрасле стаје 4.800 динара, па кад се све помножи...
Мирољуб Дугалић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


