Клопка за изненадну смрт
Од јуче прва три пацијента из Србије у грудима носе пејсмејкер најновије генерације, апарат који унутрашњим електрошоком прекида најопасније срчане аритмије и тренутно спречава застој срца и изненадну смрт. Тројица болесника су млади људи, који су имали оштећену леву срчану комору и над којима је стално лебдео ризик напрасне смрти. Од јуче они више не стрепе.
Наредне недеље овакав пејсмејкер апарат који служи за превенцију изненадне смрт је планирано да добије и четврти пацијент, такође млађи од 65 година, До краја године биће их много више, нада се професор др Горан Милашиновић, директор републичког Пејсмејкер центра Института за кардиоваскуларне болести Клиничког центра Србије.
Нове пејсмејкере, уз помоћ двојице америчких кардиолога, др Дејвида Креса из Милвокија и др Рендија Либермана из Детроита, нашим пацијентима уградио је тим лекара републичког Пејсмејкер центра, предвођен др Милашиновићем. Успех је тим већи што је је уградња пејсмејкера у сврхе примарне превенције, а не код случаја где је пацијент већ имао изразите тегобе и срећу да преживи јаке аритмије које доводе до напрасне смрти, релативно нова и врло скупа метода и у развијеним земљама, па чак и у Америци, нагласили су јуче гости из САД.
Обичан пејсмејкер кошта 1.500 евра, док ови први пут уграђени у Србији коштају 10.000 евра, али својим ефектом оправдавају цену.
Како је објаснио др Милашиновић, не постоји ниједна друга кардиолошка интервенција, типа уградње стента или бајпаса, с таквим превентивним ефектом, односно метода која у тако високом проценту спречава оно чега се свако од нас највише плаши – изненадне срчане смрти. Кардиолог из Денвера, др Либерман додао је да су студије доказале да нема никакве дилеме да ли уградити овај скупи уређај некоме ко је у пуној снази, радно способан, за кога се мисли да је здрав, а у ствари је у сталном ризику од изненадне срчане смрти. Међутим, владе и осигурања морају да донесу важну одлуку колико су спремне да својим осигураницима плате овај тип пејсмејкера.
Др Милашиновић процењује да је у овом часу реално неопходно набавити 250 оваквих апарата, за људе који имају повишени ризик од изненадне смрти. То у пацијенти код којих постоји оштећење леве срчане коморе, најчешће после инфаркта или вирусног обољења и код којих је снага истискивања крви из коморе мања од 35 одсто. Код таквих пацијената лекови нису од велике помоћи, али пејсмејкер-дефибрилатори их решавају страшне неизвесности.
На јучерашњој конференцији на новинаре у републичком Пејсмејкер центру, уважени гости из Америке су саопштили да у САД годишње од изненадне смрти умре 400.000 људи, па се и тамо уградња пејсмејкера у виду примарне превенције, иако скупа интервенција, све више користи. У Центру у Детроиту годишње се уради око 600 интервенција, а у целој Америци око 100.000.
Др Милашиновић је подсетио на два велика успеха: у Србији у овом часу не постоје листе чекања за пејсмејкере и да се у овом часу у Републичком центру обучавају млади лекари из КБЦ Бежанијска коса, Градске болнице и центара у Ужицу и Крагујевцу, па ћемо ускоро имати врло солидан и бројан тим стручњака широм Србије.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


