„Инфостан” спрема тужбе против дужника
Дужници за комуналије из 2009. године треба да измире заосталe обавезе до 16. фебруара. Уколико то не ураде, у складу са Законом о извршном поступку,ризикују да „Инфостан”против њих поднесе тужбу Првом основном суду. Ако грађанине измире обавезе до тренутка утужења, биће у обавези да плате и додатне судске трошкове, а крајња мераје пленидба личне имовине.
Информацију о неизмиреним обавезама корисници су добили на последњем рачуну обједињене наплате, а додатне информације могу да добију у пословницама„Инфостана” у општини где станују или на интернет сајту www.infostan.rs.
Од наплате заосталих дуговања зависи нормално функционисање комуналног система у Београду. Због великих дугова према „Електранама”, град озбиљно разматра могућност повећања цена енергената за око 20 одсто. Недостатак новца и нередовна наплата угрожавају све комуналне куће у граду, али и редовне платише које на време измирују своје обавезе.
Више од 85 одсто Београђана редовно измирује обавезе, а најсавеснији су пензионери и војна лица који на време плаћају комуналије. Они најчешће и користе попуст од пет одсто на укупно обрачунате комуналне обавезе, јер по правилу прво издвоје новац да би измирили обавезе према држави.
Надлежни у Скупштини града тврде да око пет одсто суграђана не живи на адресама где стижу уплатнице „Инфостана”, док десетак одсто житеља престонице не измирује редовно обавезе. Због неплаћања воде, грејања из топлана, одношења смећа, 109 домаћинстава је тужено 36 пута!
Преко уплатнице „Инфостана” грејање плаћа 263.000 домаћинстава, воду – 458.000, а „Чистоћу” – 573.000. Просечно једнапородица само за комуналије дугује око 10.000 динара, а када се томе додају трошкови суда и камата просечан дуг се „пење” на више од 16.000 динара.
Надлежни из Скупштине града подсећају да се ниједан дуг не заборавља и да се затезна камата обрачунава за сваки дан. Нередовне платише имају рок од осам дана по утужењу да плате неизмирени рачун. Уколико потрошач за то време плати дуг, поднета тужба се повлачи. Ако у датом периоду тужена домаћинства не плате заостале рачуне, камата им се поново обрачунава, а самим тим и дуг увећава.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


