Тадић: Косово не може у УН
Председник Србије Борис Тадић оценио је да Косово без сагласности Србије никада не може постати чланица Уједињених нација, а ентитет који претендује на независност, а да при том не може да буде члан УН, није никада у суштини независна држава. „Сама та чињеница јасно говори да без Србије не може да се реши проблем будућег статуса Косова и Метохије”, подвукао је председник Србије у интервјуу листу „Одбрана”. Стратегија да се Србија стави пред свршен чин планом убрзаног признавања независности Косова не даје резултате, нити ће их дати, подвукао је Тадић.
Председник Србије је казао и да је Резолуција о Сребреници обавеза према нама самима, према једном страшном злочину који је у светским размерама постао симбол зала на простору бивше Југославије, у ратовима деведесетих. „Целокупна наша историја није забележила недело слично Сребреници и зато је неопходно да се и као народ и као држава одредимо према том дубоко нечовечном догађају, изразимо осуду и жаљење и дистанцирамо се од тог страшног чина. На тај начин подићи ћемо углед и кредибилитет Србије”, рекао је Тадић. Он је указао да је то управо обрнуто од аргументације неких странака које говоре да би резолуција о Сребреници успоставила одговорност Србије и српског народа за злочине у Сребреници. „Након резолуције нико никада неће бити у прилици да српски народ оптужи за тај злочин - већ искључиво индивидуалне кривце који имају своје име и презиме”, подвукао је Тадић. Он је објаснио да би Србија требало да донесе две резолуције, једну о Сребреници и другу о жртвама које је претрпео наш народ „јер ми не можемо да заборавимо наше жртве и то никада нећемо урадити”.
Одговарајући на питања везана за тему о референдуму за чланство у НАТО и против њега председник Републике је истакао да је Скупштина Србије донела декларацију о одбрамбеној неутралности и да „ова влада такву одлуку неће мењати у свом мандату”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


