Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Суботички остаје у притвору

Истражни судија Вишег суда у Београду одредио је, по саслушању, притвор до 30 дана Предрагу Суботичком, директору Епархијског центра „Раде Неимар” и блиском сараднику владике рашко-призренског Артемија, осумњиченом да је злоупотребио службени положај. Према речима Душице Ристић, портпарола суда, Суботичком је притвор одређен због постојања опасности да би боравком на слободи могао да утиче на сведоке и понови дело, као и због околности под којима је дело извршено и висине запрећене казне.

Решењем о спровођењу истраге, према незваничним информацијама, Суботичком се на терет ставља да је незаконито присвојио 300.000 евра који су му дати на руке за реконструкцију манастира на Космету. Од износа новца који се наводи у судском документу, а који се помиње и у извештају посебне синодске комисије, према истим информацијама, Суботички је део новца (око 65.000) из Фонда за обнову порушених манастира и цркава, потрошио на куповину куће у београдском насељу Сремчица у којој је, пре четири дана, и ухапшен. Велики део новца, уплаћиван је на рачуне адвокатских и лобистичких канцеларија у Америци.

У решењу о спровођењу истраге, међутим, нема протосинђела Симеона Виловског, блиског сарадника владике Артемија, са којим је у саизвршилаштву, према речима министра Ивице Дачића, Суботички злоупотребио службени положај. Такође, како нам је потврђено, суд није донео наредбу о расписивању потернице за Виловским, који је у бекству откако је Синод Српске православне цркве почео да испитује сумњиво пословање епархије и разлоге оглушивања владике Артемија о одлуке „црквене владе” и именовао умировљеног владику Атанасија (Јевтића) за администратора Епархије рашко-призренске.

После кривичне пријаве коју је против Виловског и Суботичког поднео Свети архијерејски синод Српске православне цркве, Више јавно тужилаштво у Београду затражило је од полиције да прикупи сва потребна обавештења да би се утврдило да ли су двојица осумњичених починили дело за које се терете.

У пријави која је поднета наводи се да постоји сумња да су Симеон Виловски и Предраг Суботички починили кривично дело проневере, што је Синод утврдио на основу извештаја комисије о прегледу о материјалном и финансијском пословању Епархије рашко-призренске од 10. фебруара 2010. године. Поред овог извештаја, Синод је имао увид и у другу релевантну документацију.

М. Дерикоњић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.