Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Пробирљиви кикиндски „паук”

Пробирљиви кикиндски „паук”
Гости града чешће упадају у паукову мрежу (Фото Д. Јевремовић)

Кикинда – Уколико у Кикинду дођете „са стране” и не платите карту за паркирање, у великој сте невољи. Аутомобил ће за тили час покупити овдашњи „паук” без упозорења, комуналног инспектора или саобраћајне полиције. Ако желите ауто назад, морате да платите 4.000 динара. A да сте којим случајем возили са кикиндским регистарским ознакама, паркинг контролор би вас казнио само доплатном картом од 1.200 динара.

На исти начин послују и друга предузећа која се баве уклањањем непрописно паркираних возила у Републици Србији. Возилом „паук” се углавном уклањају регистарске ознаке које нису са подручја града или државе, јер је за таква возила тешко спровести наплату по доплатној карти, наводи се, између осталог, у саопштењу које нам је упућено из „Паркинг систем – гараже” ДОО Кикинда.

Поменута фирма раније се бранила тиме да ради у складу са Правилником о коришћењу јавних паркиралишта и уклањању непрописно паркираних возила из 2007. године на који је сагласност дао и тадашњих председник општине Бранислав Блажић (тада СРС, сада СНС).

Окружни суд у Зрењанину (сада Виши суд) прошлог септембра потврдио је да се кикиндски Паркинг сервис понаша дискриминаторски према власницима возила са регистарским таблицама других градова и држава. Александар Кораћ из Кикинде добио је судски спор против фирме „Паркинг систем – гараже” ДОО Кикинда, којим је доказао да му је пре две године „паук” незаконито однео аутомобил само зато што је имао босанске таблице!

Протеклих дана стизале су информације да је спорна тачка правилника исправљена. Заслугу за то себи приписују и „Паркинг систем – гараже” и локална самоуправа. Први тврде да су га ускладили са новим Законом о безбедности саобраћаја и да су локалној власти упутили захтев да уради исто. А садашња демократска власт, пак, каже да су чланови Општинског већа донели одлуку о уклањању „дискриминишуће одредбе која оставља ружну слику о Кикинди”.

Међутим, на питање новинара, да ли је сада правилник дефинитивно измењен, ни једни ни други нису дали конкретан одговор.

Александар Кораћ, који је и председник овдашњег Удружења потрошача, каже да ће, на крају, сви морати да сносе одговорност.

– Удружење потрошача Кикинде у сарадњи са Националном организацијом потрошача Србије већ скоро три године непрекидно указује на кршење Закона о заштити потрошача и дискриминацију грађана од стране Паркинг сервиса у Кикинди, али, нажалост, без успеха. С обзиром на то да је број оштећених грађана који нам се свакодневно јављају велики, обратили смо се начелнику Општинске управе, тржишној и комуналној инспекцији, али су се оне прогласиле ненадлежним. Сугерисано нам је да се обратимо Уставном суду Републике Србије и да поднесемо иницијативу за оцену уставности спорног члана правилника, што је и учињено. Сада чекамо решење Уставног суда и уколико суд оцени да спорни члан није у складу са законом, позваћемо све возаче који су до сада оштећени да поднесу тужбе против одговорних за надокнаду штете – каже за „Политику” Кораћ.

-----------------------------------------------------------

Грађани огорчени

„Паркинг систем – гараже” ДОО Кикинда је ћерка истоимене београдске фирме. Од оснивања овог друштва крајем 2006. Кикинђани су незадовољни његовим радом. Пре свега зато што наплаћују паркинг места око стамбених зграда, које су станари деценијама бесплатно користили. Извесно време наплаћивало се чак и паркирање испред болнице, што је грађане нарочито разбеснело. Занимљиво је да фирма, по уговору који је склопљен са општином граду треба да плати тек 10 одсто прихода које оствари на њеном подручју. На питање колико је до сада новца уплаћено, није нам прецизно одговорено. У писаној изјави фирме стоји само то да су обавезе према СО Кикинда успели да испоштују.

Силвија Милетин

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.