Да позавиди и Радован Трећи
Комшиница Наталија која станује у стану изнад, у Новом скојевском насељу, сваке ноћи "пробија главу" комшијама у стану испод тутњећи кломпама по паркету. Да би увеличали журку у крају младићи су на прозоре стана ставили шест великих звучника из које се чула несносна бука због којих станари у Улици Здравка Челара целе ноћи нису ока склопили. Људе у Јурија Гагарина улици свако јутро буде радници који у суседном стану постављају плочице. Ове и сличне невоље засад се решавају на седницама скупштине станара или интервенцијом полиције.
Шта су све у стању да смисле станари у стамбеним зградама у главном граду, описано је у бројним филмовима и књигама. Али су наше нарави најбоље приказане у представи "Радован Трећи". Данас су методе "играња" по живцима комшија усавршене. У "игри" су софистицирани начини узнемиравања, као што су столарски радови у току ноћи, свирање клавира у два часа после поноћи, играње фудбала у стану у раним јутарњим сатима или глетовање зидова у цик зоре.
Упркос бројним проблемима са којима се суочавају, грађани не зову у помоћ градску инспекцију већ – полицију.
Радмила Ђорђевић, начелник градске комуналне инспекције, тврди да за последњих 15 година на њихову адресу није стигла ниједна притужба за кршење кућног реда и непримерено понашање комшија. Она напомиње, да је понашање станара регулисано одлуком о кућном реду који је истакнут на зиду у сваком улазу стамбене зграде у Београду. Према њеним речима, људи се жале на понашање комшије искључиво у медијима, али не и њима.
– Можда се жале општинским комуналним инспекцијама, али немам такве информације. Уколико би случајно добили пријаву, правило је да инспектор изађе на терен и утврди колико има истине у тужбама. Ако установи да нема буке, пита осумњиченог станара да ли правио буку за шта га терети комшија. Па, само уколико станар призна, следи пријава суду. У супротном, у записнику констатује да је све у реду – објашњава Радмила Ђорђевић.
Она признаје да је својевремено и сама носила кломпе у стану и да је то сметало њеном комшији. После његове жалбе, каже да их више не носи. "Лепа реч и најтежа врата отвара", подсећа на народно искуство Ђорђевићева.
Београђанима мир нарушавају и приватници који имају пословни простор у стамбеним зградама и приликом рада стварају буку. Татјана Живковић, помоћник секретара за инспекцијске послове, каже да њихови инспектори реагују уколико буку производе апарати, као што су компресори код стоматолога.
– Интервенишемо само уколико је фирма регистрована. Инспектори имају право да уђу у стан и опомену власника да је бука коју праве у раду велика и да морају да је смање. Уколико не поступи после нашег упозорења казне за власника су много строже – упозорава Живковић.
Градска одлука о кућном реду у стамбеним зградама прописују шта није дозвољено радити и у ком временском интервалу. Тако је, на пример, прописано да је време за одмор од 13 до 17 часова, као и од 22 часа до 6 сати изјутра. Тада у згради мора да влада апсолутни мир и тишина. Забрањено је виком, буком, трчањем, скакањем или играњем лоптом ометати друге станаре у мирном коришћењу стана. Певање, свирање и слушање музике дозвољено је само до собне јачине звука. Није дозвољено сушити веш на отвореним деловима зграде (прозори, терасе, балкони и лође) који су видљиви са улице. На терасама је, такође, забрањено држати намештај, канту за отпатке и огрев. Скупштина станара одређује место и време за трешење тепиха, постељине и других ствари. То је забрањено радити и са прозора, балкона, лођа и тераса.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


