Скаче цена одборничка
Краљево – Нова коалициона већина у Градској скупштини Краљева обавила је, пре петнаестак дана, половину посла. Смењен је председник Скупштине Миломир Шљивић (СПО) и изабран Томислав Илић (НС), смењен је заменик председника Скупштине Сретен Јовановић (СПС) и изабран Миливоје Јаковљевић (СРС), разрешен је дужности градоначелник Краљева Љубиша Симовић (ДС)… Међутим, да би нова владајућа коалиција потпуно преузела локалну власт, ваља изабрати новог градоначелника, нови састав скупштинских комисија и тела, а следе и именовања нових директора градских јавних предузећа…
Не предају се, међутим, тако лако „губитници“ и, како дознајемо, посебно се жилавошћу истичу демократе, па, попут протекле, тако и нова седница Градске скупштине заказана за 9. април прети одређеном неизвесношћу. Наиме, „одлазећи“ не скривају наду да ће још двојица, као пред протеклу седницу тројица, одборника променити мишљење и табор, а то би значило непостојање кворума и неодржавање заседања док „цури“ време за избор новог градоначелника. Тај рок је важан јер у случају да се избор не обави до 23. априла стекли би се услови за увођење принудне управе у Краљеву.
Из редова демократа и странака око те партије, који сасвим разумљиво новој коалицији подмећу „клипове у точкове“, дознајемо да се понајвише „ради“ са одборницима Српске радикалне странке, ваљда зато што су се они претходног пута показали за то најпогоднијим и тројица на седницу нису дошли. Зато је преузимање власти започето са 37 уместо са 40 одборника од укупно 70 у Скупштини.
Насупрот томе, челници нове већинске коалиције од Покрета за Краљево, Нове Србије, ДСС-а и радикала признају да има притисака, претњи и разних понуда њиховим одборницима, али да „изненађења неће бити не због тога што је понуђена цена мала, него што су то, ипак, часни људи“. Стога, они верују да ће 9. априла, уместо тројице који су „издали“, изабрати нове одборнике, да ће онда имати већину од 40 и да ће, како је дневним редом већ предвиђено, др Љубишу Јовашевића, лидера Покрета за Краљево, најпре уврстити у одборнички састав а седам дана касније изабрати за новог градоначелника Краљева. Наравно, све то пре крајњег рока, односно 23. априла.
Тај план, како се надају њихови политички противници, може бити делимично поремећен и, наводним, незадовољством у новој коалиционој већини приликом „поделе“ градских јавних предузећа. Наиме, око тога је, како дознајемо, одржан само један састанак и представници преговарачких тимова су се изјаснили које би странке која предузећа желеле под своје окриље. Тако је Покрет затражио Дирекцију за планирање и изградњу и ту је за новог директора већ виђен њихов члан Радован Марковић, затим би задржали „контролу“ над „Чистоћом“ и позориштем. ДСС би хтео „Пијацу“ и „Топлану“ и у том случају се као нови директори помињу – у „Пијаци“ Милош Ракић или Милан Новаковић, а у „Топлани“ Драган Балшић или Зоран Савићевић. Нова Србија је заинтересована за градска јавна предузећа „Водовод“ и „Путеве“ где би највише шанси за „фотеље“ имали Милутин Мандић, односно Жељко Ђекић. Радикалима, дакле, преостаје Стамбено предузеће и ту је директорско место „резервисано“ за Весну Николић-Вукајловић, радикали ће можда имати контролу и над краљевачким музејом где ће се, дознајемо, на директорску функцију вратити Димитрије Јовановић Мита…
– Ми нећемо пристати без контроле над бар једним значајнијим предузећем попут „Путева“, „Водовода“, „Топлане“… – каже укратко за „Политику“ њихов представник тима за преговоре Срећко Костић.
Мирољуб Дугалић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


