Понедељак, 06.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Летеће палате луксуза

Јапански „Ол Нипон ервејз” представио је недавно нове кабине у првој класи, које ће у купатилима имати биде, по чему је, тврди, први на свету
Летеће палате луксуза

Док се нискобуџетне авиокомпаније утркују да што нижим ценама привуку путнике мање платежне моћи, друге нуде луксуз онима који су на краљевски третман навикли у свакодневном животу.

Баш као што путници „Рајанера” знају шта могу да очекују од услуга, односно да нема оброка укљученог у цену, тако и клијенти „Емирејтс ерлајнза” свесно бирају ову компанију јер знају да лет могу да прекрате туширањем у спа-комори или уз један од 1.200 забавних ТВ канала који су у понуди чак и у економској класи.

Двадесет, а негде и 70 сантиметара више простора за ноге, шире седиште и већи степен нагиба, већи ТВ екран, софа за госте, ормарић за одећу, папуче и маска за очи ситнице су које деле прву од бизнис класе на прекоокеанским летовима, а потпуно се разликују од свега што се нуди „обичним смртницима” у економској.

Јапански „Ол Нипон ервејз” (АНА) представио је недавно нове кабине у првој класи, које ће у купатилима имати биде, по чему су, тврде, први на свету.

Путници ће моћи да се осаме у изолационим боксовима, а пошто и на токијском аеродрому Нарита постоје приватни салони, путник може потпуно да избегне сваки контакт са осталима од чекирања па док не стигне на одредиште. Простор за ноге од једног метра и у економској класи омогућује максималан комфор. (/slika2)

Ко може да приушти лет првом или бизнис класом са компанијом „Емирејтс” осетиће се као прави шеик. Путници могу да уживају у амбијенту који подсећа на ексклузивни пословни клуб. Они су први превозник који је поручио „ербас А380” и претворили су га у летећу палату луксуза.

Авион може да прими 517 путника. Срећницима у првој класи на располагању су прави кревети у приватним апартманима, са вратима која се затварају на дугме. У пословној се 76 седишта претвара у кревет, а на доњем нивоу је 427 удобних ергономских седишта.

Радни столови имају све неопходне прикључке. Да би се избегао клаустрофобичан осећај, кабине нису затворене одозго, већ пружају поглед на имитацију неба на ком се, кад путник пожели, појаве звезде.

Ова компанија је добитник више од 400 међународних награда за производе и услуге.

„Сингапур ерлајнз” је трећу годину заредом добио награду најбоље луксузне авиокомпаније по гласовима читалаца лондонског „Телеграфа“.

Занимљиво је да на разним листама најбољих обично доминирају азијске и блискоисточне авиокомпаније, што познаваоци лако објашњавају – азијска култура служења не може ни да се пореди са америчком или европском.

„Малезија ерлајнз” нуди својим клијентима у Великој Британији и Француској превоз хеликоптером до аеродрома, док у осталим земљама морају да се задовоље лимузином. Храна се сервира на кинеском порцелану, пиће у италијанским чашама, а есцајг је сребрни. Шампањац и стара вина нуде се уз сваки оброк.(/slika3)

„Бритиш ервејз”, који је међу првима почео да „квари” путнике креветима и хај-тек новотаријама, на лондонском аеродрому „Хитроу” и њујоршком „Џ. Ф. Кенеди” нуди путницима СПА-третман, а у авиону егзотичне специјалитете. Постала је уобичајена пракса да компаније ангажују славне куваре, који преносе најновије трендове у храни из чувенијих светских ресторана.

Наравно, има путника који уживају у свем овом луксузу, а нису платили да буду ту. То су или људи који су награђени премештајем из јефтиније класе или запослени у компанији који имају право да бесплатно лете уколико има слободних места.

За људе који не могу да потроше скоро 10.000 долара на авионску карту, једини начин да путују првом класом је да путују много, саветује амерички магазин „Форбс”, јер већина авиопревозника најредовније путнике награђује бесплатним километрима, картама или унапређењем класе.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.