Мајстори опет у архиву
УЖИЦЕ – После осам година од прекида започетих радова пре два дана је настављена градња зграде Историјског архива у Ужицу. Неимари ужичког "Стана" одмах су прионули на посао решени да од зидина здања, које незавршено стоји годинама, направе објекат погодан за употребу.
Беспарица, наиме, одавно спречава ове послове, а сада је, заслугом владе Србије и ужичке општине, обезбеђен део пара за даљу градњу. По речима директора ужичког Архива Мирослава Дучића, по седам и по милиона обезбедили су СО Ужице и ресорно министарство, док друге општине округа (реч је о регионалној установи) упркос обавези, нису показале заинтересованост. Захваљујући овом новцу, обавиће се преостали део грађевинских радова на згради, водовод и канализација, спољна браварија и део фасаде.
Но, то је мањи део укупно потребних средстава. Да би здање сасвим било завршено треба обезбедити педесетак милиона динара. Архив је о томе урадио пројекат и за те недостајуће паре конкурисао је код Министарства финансија за Национални инвестициони план. Дучић се нада да ће надлежни имати разумевања за ово улагање, јер је веома потребна одговарајућа заштита архивске грађе у овом крају, која пропада неадекватно смештена по којекаквим сеоским школама.
Тихомир Петковић, председник ужичке општине, казао је да је Архив веома битна институција за ову општину и цео регион, а да се историјска грађа непроцењиве вредности чува у неусловним просторијама или сеоским школама које прокишњавају, па је наставак градње овог објекта од посебне важности. Овде ће кад послови буду завршени, додао је Петковић, бити запослења и за неколико уметничких конзерватора. – За сада, битно је да се крене, а надам се да ће следеће године бити обезбеђене паре и за завршетак радова – уверен је ужички председник.
Историјски архив у Ужицу постоји од 1948. године и увек је кубурио са одговарајућим простором за рад и смештај архивске грађе. На почетку рада налазио се у згради задужбине проте Гаврила Поповића, 1959. пресељен је у тадашњу "Ђенића кафану", а од 1967. године је у делу зграде Скупштине општине Ужице, где нема добрих услова ни за запослене ни за документа. Архив користи део простора за депо на Белој земљи код Ужица, а однедавно и простор ОШ у Волујцу и старе школе у Севојну. Ново здање, на коме су радови управо обновљени, започето је 1996. године у центру Ужица, на Ракијској пијаци, и на њему су урађени само бетонски стубови и кровна конструкција. Послови су прекинути 1998. године, да би, ево, после дугог чекања напокон дошло време за наставак градње.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


